Opublikowane przez w Biblioteka, Historia, Miejsca.

28 września 2011 roku pojawi się w sprzedaży książka Krystyny Pohl i Sebastiana Bieli pt. „KASKADA”. Zapraszam na spotkanie z autorami do salonu EMPiK w Galerii Kaskada 28 września o godzinie 19.00.

W 1889 roku u zbiegu alei Niepodległości i ul. Obrońców Stalingradu stanął budynek, najpierw wielofunkcyjny, a w 1929  zamieniony w kombinat klubowo-rozrywkowy Haus Ponath. Po II wojnie światowej obiekt „próbował” podtrzymać swoją przedwojenną sławę jako Balti Palace, jednak dopiero w 1962 roku stał się, i to na wiele lat, szczecińskim centrum nocnego życia.

Szczecińska dziennikarka Krystyna Pohl i kolekcjoner Sebastian Biela podjęli próbę przypomnienia niezwykłej historii Haus Ponath i Kaskady.

Wybrane fragmenty z książki:

z menu Haus Ponath:
Majonez z homara z masłem i grzankami…………………….4
Kawior z bieługi małosolny z masłem i grzankami………….7
Sałatka włoska z bułką………………………………………0,75
Jajka po rosyjsku z bułką……………………………………….1
Śledź marynowany z ziemniakami smażonymi…………..0,50
Tatar z masłem i chlebem…………………………………..1,50
Salceson z ziemniakami smażonymi………………………1,25

…Części garderoby oddane do naszej szatni za pokwitowaniem są ubezpieczone maksymalnie do kwoty 1000 marek.
… Nie wiem czym by to się skończyło, gdyby nie interwencja kelnera, który syknął: „Komandziora, daj spokój, to konsumentka”. Pani przeprosiła i odeszła. To była prostytutka, a „Rondo” to była przecież ich sala.
… W końcówce lat 70. któregoś wieczoru, w „Kaskadzie” był ówczesny sekretarz KW. Podpadły mu „panienki”, że ich tak dużo, że nie pracują jak przyzwoici ludzie. Kazał je spisać i następnego dnia dyrektorom różnych szczecińskich przedsiębiorstw wydał polecenie, aby je zatrudnić. Pracowałem wówczas w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej i pięć pań trafiło do nas. Zostały monterami i palaczami w kotłowniach.
… Kręciliśmy się i mamrotaliśmy pod nosem „czincz many” lub „coś kupić, coś sprzedać”.

Książka w formacie A4, w twardej oprawie, bogato ilustrowana, w oryginalnej formie graficznej, 112 stron.

Zapraszam na spotkanie z autorami książki „Kaskada”, będącej przyczynkiem do zachowania pamięci o jednym z najciekawszych lokali rozrywkowych przedwojennego i powojennego Szczecina.

Aleksy Pawlak