Opublikowane przez w Biblioteka, Patronat, Wydarzenia.

W najbliższy czwartek (14 lipca) o godzinie 16.30 w Sali Kolumnowej Książnicy Pomorskiej rozpocznie się spotkanie z Michałem Rembasem, autorem książki „Zachodniopomorskie tajemnice”.

Publikacja ukazała się w lipcu 2011 roku nakładem Walkowska Wydawnictwo. Na jej całość składa się ze zbiór 37 tekstów o miejscach niezwykłych i ciekawych, chociaż mało znanych.

„Megalityczne budowle, zapomniane poniemieckie cmentarze, pamiątkowe głazy sprzed lat i tajemnicze ruiny… W zachodniopomorskich  lasach, polach i położonych na uboczu wioskach ukryte są prawdziwe perełki, o których przewodniki wspominają nader pobieżnie lub zgoła milczą o nich. A szkoda, bo wiele z nich to fascynujące miejsca. Spośród miejsc, które zrobiły na mnie największe wrażenie wybrałem 37. I mam nadzieję, że niektórzy czytelnicy, gdy już tam trafią poczują to co i mi się tam zdarzało: dreszczyk ekscytacji” – napisał autor we wstępie. Jego ciekawość i ambicja  każą mu przywoływać miejsca, w które tzw. masowy turysta jeszcze nie dotarł. Michał Rembas w dzieciństwie uwielbiał przygody Pana Samochodzika. I twierdzi, że gdyby bohater książek Zbigniewa Nienackiego istniał naprawdę, zapewne pokochałby nasze strony.

Michał Rembas – z wykształcenia historyk, z zawodu dziennikarz, z pasji podróżnik. Pasjonat starych cmentarzy i architektury. Współpracuje między innymi z „National Geographic”, „Gazetą Wyborczą”, „Aktualnościami Turystycznymi”, „Wędrowcem Zachodniopomorskim” oraz „Szczecinerem”. Współautor książek: „Nekropolie. Zabytkowe cmentarze wielokulturowej Polski”, „Dąbie. Prawobrzeże Wielkiego Szczecina”, „Jezioro Miedwie i Nizina Przyrzycka”, „Z archiwum Sz. Śladem szczecińskich historii niezwykłych XX wieku” (Cz. I i II).