Opublikowane przez w Historia, Patronat, Portal.

Z nieukrywana radością informujemy, że dobiegł końca półroczny okres testów technicznych Internetowej Encyklopedii Szczecina (encyklopedia.szczecin.pl) i 3 lipca 2011 roku oficjalnie przechodzimy do „fazy produkcyjnej”. Radość nasza jest tym większa, że oficjalnego otwarcia Encyklopedii dokona prezydent Szczecina podczas oficjalnych urodzin naszego miasta które odbędą się na Różance. Informację o tym przekazał na specjalnej konferencji prasowej w poniedziałek (27.06.2011) Piotr Krzystek. Zapraszamy serdecznie do udziału w tej uroczystości, której plan dostępny jest na stronach miasta.

Co wydarzyło się do tej pory ?

  1. Wybrano sprawdzono i przetestowane oprogramowanie o które oparto Encyklopedię (warstwa techniczna).
  2. Przygotowano zestaw szablonów redakcyjnych i podstawowych zasad pracy – w tym mechanizmy historycznego kalendarium Szczecina (warstwa redakcyjna).
  3. Wprowadzono startowy zestaw haseł  (warstwa treści).
  4. Przygotowano logo serwisu (opracowane przez Paulinę Majchrowicz – studentkę naszej Akademii Sztuki).

Co w chwili obecnej można znaleźć w Encyklopedi ?

  • Wprowadzono startowy zestaw ponad 3500 haseł (w tym hasła kalendarium) oraz drugie tyle haseł przekierowujących (warstwa treści). Autorami opracowań są m.in. Andrzej Androchowicz, Wojciech Banaszak, Bartosz Morylewski, Marek Łuczak.
  • Hasła są w różnym stopniu opracowania. Od bardzo zaawansowanych opracowań: (patrz kultura czy administracja rządowa) aż po kilku zdaniowe hasła związane z szeroko rozumianą geografią Szczecina,
  • Część haseł czeka na opracowanie a cała lista tematów wymagających opracowania znajduje się w naszej poczekalni,
  • Szczególnie polecamy też nazewnictwo niemieckie opracowane w większości przez Johann-Sebastian-Bachinstitut • Stettin (efekty tej pracy trafią do nowej wersji wyszukiwarki nazw która powinna pojawić się na portalu sedina.pl we wrześniu).

Co dalej ?

Rozpoczynamy normalna pracę w ramach której w zależności od czasu/możliwości/zasobów/środków, będziemy wprowadzać nowe, oraz rozwijać i uzupełniać istniejące hasła. Do końca roku planowane jest uporządkowanie ulic i ich nazewnictwa po 1945 roku. W kolejnych etapach – przygotowanie haseł związanych z zabytkami Szczecina przy współpracy z biurem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz wprowadzenie haseł z kolejnych zakresów tematycznych. Trwają rozmowy na temat współpracy przy tworzeniu zawartości Encyklopedii z wydziałami Uniwersytetu Szczecińskiego (m.in. w zakresie: historii czy możliwości współpracy z germanistyką).

Jak można się włączyć w prace ?

Istotą Internetowej Encyklopedii Szczecina jest jej społecznościowy charakter, który pozwala aby każdy kto chce, może hasła wprowadzać, uzupełniać, a w przypadku uwag samodzielnie poprawiać. Aby to zrobić wystarczy zalogować się w serwisie, zapoznać z podstawowymi zasadami pracy i… dzielić się swoją wiedzą.

O Internetowej Encyklopedii Szczecina…

Sedina.pl od 2004 r. propaguje historię lokalną przez wykorzystanie nowoczesnych środków przekazu. Poprzez swoje działania włącza się w proces budowania tożsamości lokalnej. Internetowa Encyklopedia Szczecina i zadania realizowane w jej ramach to nowatorski w skali kraju projekt, który jest próbą uporządkowania i udostępnienia na jasnych zasadach informacji oraz wiedzy związanej ze Szczecinem, a także jej popularyzacji wśród mieszkańców i turystów. Nad poprawnością i rzetelnością danych czuwa zespół redakcyjny, który obok bieżącej redakcji tworzy nowe hasła oraz pozyskuje autorów do współpracy. Dzięki publikacji materiałów w oparciu o licencje Creative Commons, mają one jasny status prawny umożliwiający ich dalsze darmowe wykorzystywanie. Serwis jest wolny od reklam.
Prace nad Internetową Encyklopedią Szczecina rozpoczęły się pół roku temu. W tym czasie powstało ponad 3 tys. haseł polskich i ponad tysiąc niemieckich. Dodatkową atrakcją serwisu jest kalendarium historyczne Szczecina oraz stale powiększany zbiór fotografii. Partnerem projektu jest Miasto Szczecin, Województwo Zachodniopomorskie, a także Muzeum Narodowe w Szczecinie, Archiwum Państwowe w Szczecinie, Pommerches Landesmuseum Greifswald, ZASP oddział Szczecin.

Internetowa Encyklopedia Szczecina korzysta z gościnności home.pl