Rzeźba Ernsta Barlacha „Matka Ziemia” stanie ponownie na Cmentarzu Centralnym

Rzeźba Ernsta Barlacha „Matka Ziemia” stanie ponownie na Cmentarzu Centralnym.

Rzeźba ta przetrwała wojnę i w 1960 roku została oddana Niemcom. W tym roku będzie ona zrekonstruowana. Zostanie odlana ze sztucznego kamienia i stanie przy głównej bramie cmentarza.
– Gdy Niemcy po długich zabiegach dostali zgodę na wywiezienie rzeźby do Niemieckiej Republiki Demokratycznej, monument Ernsta Barlacha „Matka Ziemia” leżał już na śmietniku – wspomina Maciej Słomiński prezes Stowarzyszenia na rzecz Cmentarza Centralnego w Szczecinie. – Szczęśliwie udało się odnaleźć rzeźbę i taka z uszkodzoną twarzą pojechała do Güstrow.

Rzeźba Matka Ziemia jest teraz rekonstruowana. – Jest teraz na etapie wykonania modelu glinianego i będzie wykonana jako odlew w sztucznym kamieniu na nowo modelowana przez rzeźbiarkę Panią Monikę Szpener.

Wraz z powrotem rzeźby „Matka Ziemia” Ernsta Barlacha w Szczecinie planowana jest wystawa jego dzieł. – W tym roku pozostał nam drugi etap wykonania tej rzeźby i ustawienia jej na Cmentarzu Centralnym w okolicach Bramy Głównej – tłumaczy Słomiński.

„Matka Ziemia” to rzeźba nagrobna jednej ze szczecińskich rodzin. Powstała w 1920 roku. Dziś oryginał można oglądać w miejscowości Güstrow w Meklemburgii.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pomniki, Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.