Opublikowane przez w Historia, Portal.

Niezmiernie miło nam poinformować, że dziś mija 50 dni działania Internetowej Encyklopedii Szczecina. Przez ten czas stronę główną odwiedziło prawie  6.000 osób a w pracę nad kolejnymi hasłami włączają się kolejni użytkownicy. O encyklopedii napisały w tym czasie lokalne media i co bardzo cieszy – została ciepło przyjęta przez szczecińskich Wikipedystówi stając się jednym z głównych tematów omawianych na spotkaniu Wikipedystów w Szczecinie z okazji 10 urodzin Wikipedii.

Przypomnijmy, że prace nad serwisem rozpoczęły się w lipcu 2010 roku a jej działanie i praca użytkowników są od tego czasu obiektem wnikliwej analizy.  Dokładamy wszelkich starań aby działała jak najlepiej.  Zgodnie z harmonogramem testy zakończą się 30 czerwca 2011 roku a 5 lipca 2011 roku (na 66 urodziny Szczecina) nastąpi oficjalne uruchomienie serwisu (mamy nadzieję, że uda się do symbolicznego wciścięcia ENTER nakłonić Pana Prezydenta 🙂 ).    Szczegółowe informacje można znaleźć bezpośrednio na stronie http://encyklopedia.szczecin.pl.

Internetowa Encyklopedia Szczecina – encyklopedia.szczecin.pl (w skrócie IES) jest inicjatywą powstałą w oparciu o ponad 6 letnie doświadczenie twórców sedina.pl – Portalu Miłośników Dawnego Szczecina, w działaniach na rzecz szeroko pojętej promocji tożsamości lokalnej miasta i regionu.  Bazując na dotychczasowej pracy pragniemy stworzyć profesjonalny,  otwarty serwis encyklopedyczny prezentujący w uporządkowany i nowoczesny sposób wiedzę związaną ze Szczecinem.  Odpowiadając na zmiany jakie zachodzą w odbiorze publikacji internetowych widzimy potrzebę uporządkowania informacji o Szczecinie „porozrzucanych” po różnych serwisach tematycznych.  Widzimy też,  że mimo iż najpopularniejszy serwis encyklopedyczny Wikipedia zawiera wiele ważnych szczecińskich haseł,  które warto rozwinąć a nie wszystkie hasła uda się tam zmieścić.  Zdarza się też,  że niektóre hasła opracowane są b. skrótowo  –  (Prezydentowi Zarembie poświęcono tylko kilka zdań w Wikipedii).  Dlatego postanowiliśmy połączyć możliwości i otwartą formułę jaką daje Wikipedia z wiedzą zawartą w ogólnodostępnych źródłach zarówno wirtualnych jak i rzeczywistych.  Dzięki temu połączeniu,  po stworzeniu „Wikipedii dla Szczecina” każdy jej użytkownik będzie miał możliwość wprowadzić,  uzupełnić czy zmienić informacje dzieląc się swoją wiedzą z innymi.  Nad poprawnością i rzetelnością danych będzie czuwał zespół redakcyjny który obok bieżącej redakcji będzie tworzył i pozyskiwał nowe hasła oraz autorów do współpracy przy ich tworzeniu przy poszanowaniu praw autorskich.  Dzięki publikacji materiałów w oparciu licencje CC-BY-SA 3.0,  publikowane materiały będą posiadały jasny status prawny umożliwiający ich dalsze darmowe wykorzystywanie.  Serwis nie będzie też zawierał reklam.