Nowe opracowanie tłumaczenia nazw ulic i placów, oraz innych nazw miejscowych Szczecina

Informujemy, że jednym z etapów pracy nad projektem Internetowej Encyklopedii Szczecina jest opracowanie na nowo tłumaczenia nazw ulic i placów, oraz innych nazw miejscowych Szczecina. W pierwszym etapie prac dokonano korekty nazw placów, ulic, oraz dzielnic i okolicznych miejscowości związanych ze Szczecinem. W kolejnych etapach opracowane zostaną pozostałe nazwy miejscowe (jeziora, wzniesienia, kanały oraz rzeki i cieki wodne).  Od dziś nowe tłumaczenie ulic i placów Szczecina dostępne jest już w Internetowej Encyklopedii Szczecina. Wpisanie w wyszukiwarkę encyklopedii (dostępna także w menu portalu po prawej stronie) nazwy niemieckiej przekieruje nas do jej polskiego odpowiednika. Na „polskich” stronach ulic znajdziemy tzw. „infobox” w którym jest podana nazwa niemiecka. Jeśli nazwy niemieckiej tam nie ma oznacza to, że ulica nie istniała lub nie miała nazwy niemieckiej przed wojną. Pełna lista niemieckich nazw dostępna jest odpowiednio w kategoriach: Place i ronda (nazwy niemieckie) oraz Ulice (nazwy niemieckie). Nazewnictwo w innych kategoriach nazw niemieckich jest w trakcie opracowywania.

W ciągu najbliższych tygodni opracowanie powinno znaleźć się także w naszej portalowej „wyszukiwarce ulic i dzielnic”. Jednak wcześniej zapraszam do dyskusji i wypracowania wspólnego stanowiska, jak zrobić to najlepiej. Jak powszechnie wiadomo, takie opracowanie budzi wiele problemów chociażby ze względu na fakt, że wiele ulic znajdujących się obecnie w granicach administracyjnych Szczecina przed stanowiło ulice w osobnych miejscowości czy wsi i posiadało  nazwy występujące także w innych miejscach. Być może uda się nam wypracować nową – lepszą formułę prezentacji tych danych. Prosimy też o zgłaszanie wszelkich dostrzeżonych błędów, które przy takiej ilości nazw mogły się trafić.

Autorem opracowania jest Johann-Sebastian-Bachinstitut • Stettin.

Przypominamy też, że na portalu dostępna jest niezależna aplikacja „Translator nazw” autorstwa MariuszaSamka która może być pomocna przy pracy (tu baza zostanie także wkrótce zaktualizowana). A dla chętnych archiwalny Spis nazw ulic, placów, wysp, rzek i kanałów miasta portowego Szczecina

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, Portal. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Nowe opracowanie tłumaczenia nazw ulic i placów, oraz innych nazw miejscowych Szczecina

  1. Pingback: sedina.pl » Blog Archive » Nowy translator niemieckich nazw miejscowych.

Możliwość komentowania jest wyłączona.