NPM (30 XII 2010)

Przegląd publikacji, które ukazały się w mediach szczecińskich.

Zima zła

W 1925 r. Niemiec Alfred Schmidt senior – właściciel niewielkiego warsztatu mechanicznego w szwardzwaldzkim St. Blasien – zaprezentował swoim znajomym dziwny pojazd. Przed kabiną kierowcy firmowej ciężarówki zamontował dwie połączone ze sobą blachy, tak by tworzyły coś w rodzaju wielkiego klina skierowanego czubkiem przed samochód. Blachy były lekko wygięte, zaś prosty mechanizm śrubowy umożliwiał podnoszenie i opuszczanie całej konstrukcji (stetinum.pl).

Sygnaturka opóźniona

Co prawda sygnaturka stoi już na dachu szczecińskiej bazyliki archikatedralnej, ale prace nad małą wieżą nie zostały jeszcze ukończone.  Według księdza Macieja Pliszki, administratora parafii pw. św. Jakuba Apostoła, firma, która dokonuje renowacji obiektu, nie wywiązała się z terminu („Kurier Szczeciński”).

Będzie willa i tramwaj

Willa Grüneberga będzie zachowana i przesunięta.  To decyzja miasta po wpisaniu obiektu przy ul. Batalionów Chłopskich w Zdrojach do rejestru zabytków. Oznacza to, że mimo zachowania willi, linia Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju powstanie („Kurier Szczeciński”).

Andrzej Dziatlik. Można o nim napisać ze trzy powieści

Jako młody grafik namalował na zamówienie Polskiej Żeglugi Morskiej kalendarz na 1964 r., którego bohaterem uczynił pomysłowego Rudobrodego Bosmana. Dzielny marynarz pływał po morzach i oceanach, zmagając się z losem i przygodami, które spotykały go w rejsie. Zakotwiczył w zębach wielkiej piranii, holował go ekspresowy banan, oświadczył się syrenie… („Gazeta Wyborcza Szczecin”)

Na jaką Sedinę są pieniądze? Ta i inne dotacje podpisane
Marszałek województwa podpisał z prezydentem Szczecina umowę, dzięki której miasto dostanie unijne pieniądze na odtworzenie legendarnego pomnika. Marszałek chciałby, żeby cała rzeźba była z brązu („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

Krzystek: Z Sediną nic jeszcze nie jest przesądzone
Warto, żebyśmy teraz nie robili atmosfery, że już jakaś decyzja zapadła i robimy Sedinę z takiego, a nie innego materiału. Bo to nieprawda – mówi prezydent Szczecina („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

O(d)lew Sediny

Po raz kolejny (po akcji „Akademia Sztuki”) mieszkańcy Szczecina dowodzą, że są bardziej wyczuleni i kompetentni w sprawach historii oraz odbudowy jego zabytków, od poniektórych autorytetów w tej dziedzinie. Strach pomyśleć, że zakładają one o(d)lew Sediny z materiałów zastępczych! („Gazeta Wyborcza Szczecin”)

Debata robotników z Gierkiem – dokument

Wiosna 1971 r. Pokój w szczecińskim hotelu Arkona. Reżyserzy Krzysztof Kieślowski i Tomasz Zygadło puszczają w kółko francuski przebój Je t’aime, aby zmylić czujność konfidentów SB („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

Willa będzie przeniesiona! Ocaleje i SST i dom na jego drodze
Stojąca na trasie Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju willa Gruneberga w Zdrojach zostanie w całości przeniesiona w inne miejsce. Dzięki temu – unikalnemu w Polsce – rozwiązaniu nie stracimy 106-milionowej unijnej dotacji. Kolejna nowa wiadomość: dom został uznany za zabytek („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

Czy będą pieniądze na szybki tramwaj?

Miasto przestawi zabytkową willę w Zdrojach, żeby móc zbudować linię Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Dotacja z UE jest jednak wciąż niepewna („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

Co na to mieszkańcy willi? „Pewne sprawy są tajne”
Willa Grüneberga w Zdrojach z inicjatywy jej mieszkańców posiadających połowę udziałów (drugą połowę ma miasto) została wpisana do rejestru zabytków. Żeby wybudować linię szybkiego tramwaju, dom musi zostać przestawiony („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

18 XII 2010 r.

Sedina – List Miejskiego Konserwatora Zabytków

21 czerwca 2004 r. zawiązał się komitet odbudowy pomnika Sediny z inicjatywy Stowarzyszenia Kupcy dla Miasta Szczecina. Jestem jednym z 12 sygnatariuszy podpisanego wtedy aktu założycielskiego i jedynym głosem, który wówczas sugerował nie odtwarzanie kopii dawnej Sediny, a tylko realizację w jej miejscu współczesnej kompozycji rzeźbiarskiej („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

Inscenizacja na Dubois. Aż dreszcze przechodziły

Jedni w roboczych kombinezonach, inni po cywilnemu. Starzy, młodzi, są nawet kobiety. W tym samym czasie od strony Parkowej drogę zaczyna zagradzać ZOMO. W poprzek torów ustawia się gazik, za rogiem stoi skot („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

„Willa nie zagraża szybkiemu tramwajowi”

Willa Grüneberga nie zagraża szybkiemu tramwajowi miejskiemu. Zabytkowa willa nie leży bezpośrednio na trasie projektowanego tramwaju, ale w jego bezpośrednim sąsiedztwie. W miejscu zabytkowej willi Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego S.A. z Gdańska, opracowujące na zlecenie Miasta Szczecina projekt szybkiego tramwaju od Basenu Górniczego do osiedla Kijewo, zaproponowało lokalizację zbiornika ścieków sanitarnych i dojścia pieszego do przystanku. Czy można inaczej rozwiązać układ kanalizacyjny i dojścia piesze? („Gazeta Wyborcza Szczecin”)

Jasiecki – zapomniany autor zdjęć Grudnia ’70

Człowiek, który jako 15-latek fotografował Powstanie Warszawskie, zrobił najlepsze zdjęcia szczecińskiego Grudnia ’70 i Stycznia ’71. – Mąż, w przeciwieństwie do innych dziennikarzy czy fotoreporterów miał dobre relacje ze stoczniowcami – wspomina Danuta Jasiecka („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

Wspomnienie Grudnia ’70

Najbardziej utkwiły mi w pamięci strzały. Z tym kojarzą mi się te dni, strasznie głośne strzały zewsząd – wspomina Danuta Jasiecka. – Jak dziś postrzegam Grudzień ’70? Tak samo, jak wtedy, jako tragedię narodu (stetinum.pl).

Jak harcerze obchodzili rocznicę Grudnia ’70

Gromkim „Czuwaj!” zastępy ZHR rozpoczęły uroczysty apel podsumowujący III Rajd Grudzień. Młodzież zapoznawała się nie tylko z historią grudniowych wydarzeń sprzed 40 lat, ale też z najciekawszymi miejscami w Szczecinie, które objęło patronat nad Rajdem. Ponadto ZHR nareszcie doczekał się swego sztandaru (stetinum.pl).

Marszałek wręczył Odznaki Gryfa Zachodniopomorskiego

Złote i Srebrne Odznaki Honorowe Gryfa Zachodniopomorskiego marszałek Olgierd Geblewicz wręczył osobom, które były zaangażowane w wydarzenia szczecińskiego Grudnia ’70. Wśród nich znaleźli się pracownicy służby zdrowia, którzy pomagali rannym uczestnikom manifestacji (stetinum.pl).

„Nie można mówić o historii bez ludzi”

Najwyższe odznaczenia resortu sprawiedliwości odebrało 37 osób – prawników, którzy byli zaangażowani w pomoc opozycji w czasie PRL-u. Medale Ministra Sprawiedliwości wręczył jego zastępca – Stanisław Chmielewski. Wiceminister tłumaczył w Szczecinie, dlaczego dotąd nie udało się osądzić winnych masakry na Wybrzeżu w 1970 r. (stetinum.pl)

Otwarto Szlak Ofiar Grudnia ’70 na Cmentarzu Centralnym

Na Cmentarzu Centralnym otwarto dziś uroczyście Szlak Ofiar Grudnia ’70. Prowadzi on do grobów osób, które straciły życie w czasie protestów z grudnia 1970 r. Szlak oznaczony jest charakterystycznym znaczkiem (stetinum.pl).

Prezydent: Więcej pieniędzy na Sedinę nie będzie

Odbudowy Sediny podjęło się miasto, które otrzymało na ten cel unijne dofinansowanie w wysokości 2,7 mln zł. Kolejne 900 tys. zł wyłoży miasto. Mogłoby to wystarczyć na odbudowę pomnika z brązu, ale miasto chce też z tych funduszy wyremontować cały plac Tobrucki. Przeciwko odtworzeniu Sediny z żywicy protestują artyści, radni, miłośnicy historii Szczecina, a także kupcy, którzy zainicjowali odbudowę pomnika („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

Gdzie jest film o styczniu 1971 r. Three days in Szczecin?

Film o wizycie pierwszego sekretarza PZPR Edwarda Gierka w szczecińskiej stoczni był uznawany na Zachodzie za wzór, jak skutecznie przeprowadzić i zakończyć strajk. Jak powstał, czy są w Polsce jego kopie? („Gazeta Wyborcza Szczecin”)

Nie chcemy Sediny z żywicy. To żenująca prowizorka

Nie z brązu, ale żywicy epoksydowej może być odlana Sedina, która stanie na pl. Tobruckim. – To kpina i wstyd dla miasta – mówią artyści („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

13 XII 2010 r.

Sedina z żywicy? „To kicz i kpina”

Nie z brązu, ale z żywicy epoksydowej może zostać odlana Sedina, która stanie na pl. Tobruckim. – Dopuszczamy taką możliwość – potwierdza miejski konserwator zabytków. – To kpina i wstyd dla miasta – mówią artyści („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

Woda zalała rękopisy w Książnicy Pomorskiej

Prawie 30 teczek z XX-wiecznymi rękopisami i dokumentami uległo zalaniu w magazynie Książnicy Pomorskiej. Prawdopodobnie zawinili fachowcy, którzy remontowali dach („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

13 grudnia 1981 r. w Szczecinie

Pamiętnej nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. władzę w Polsce przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, zwana potocznie „wroną”. Od tej pory obowiązywała m.in. godzina milicyjna, kontrola korespondencji i rozmów telefonicznych, zakaz podróżowania po kraju bez przepustki. Co wydarzyło się w Szczecinie? („Gazeta Wyborcza Szczecin”)

Jak szczecinianie oceniają po latach stan wojenny

Co mieszkańcy – w czasach PRL permanentnie zbuntowanego – miasta sądzą o stanie wojennym? Badała to Wyższa Szkoła Humanistyczna Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie. W sondażu wzięło udział 475 osób („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

Niemcy też słuchali Kiepury. Historie o Szczecinie

Wieże widokowe były trzy, a nie dwie, najczęstszym ptakiem rzeźbionym na naszych kamienicach jest sowa, w Grabowie sto lat temu mieszkańcy stali na ulicach i klęli, a w 1938 r. w Szczecinie występował Jan Kiepura („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

Encyklopedia Szczecina w sieci. Na razie w wersji beta

Już działa, na razie na próbę. Każdy może pomóc w jej rozwoju. To Internetowa Encyklopedia Szczecina, najnowsza inicjatywa twórców portalu sedina.pl („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

Żywe lekcje historii. Przed 40. rocznica wydarzeń Grudnia ’70

Lekcje są niezwykłe, bo oprócz przewodnika biorą w nich udział świadkowie oraz bohaterowie tamtych wydarzeń do jakich doszło w grudniu 1970 roku w Szczecinie. „Żądamy obniżki cen!”, „Szczecin z Gdańskiem!”, „Chleba dla naszych dzieci!” – z takimi hasłami 17 grudnia 1970 r. robotnicy wyszli na ulice miasta (tokfm.pl).

Jak Wolna Europa relacjonowała Grudzień ’70

Jestem naprzeciwko płonącego budynku milicji. Czołgi wykonały kilkakrotne ataki na tłumy ludzi, którzy uciekają, aby uniknąć przejechania. Matka z dzieckiem nie zdążyły uciec. Jadący tank uderzył je. Młody żołnierz stoi i płacze, patrząc na ten wypadek”. Tak w grudniu 1970 r. sytuację w Szczecinie relacjonowało Radio Wolna Europa. Problem w tym, że czołgi nie atakowały ludzi, nikt nie słyszał też o potrąconej kobiecie („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

Zmarł Ludwik Piosicki

W wieku 96 lat zmarł Ludwik Piosicki, artysta plastyk, malarz, karykaturzysta, autor ponad 300 ekslibrisów i historycznych ilustracji („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

Zmarli profesorowie Mikulski i Słowik

Odeszli: prof. Słowik twórca szczecińskiej szkoły neurochirugii oraz prof. Mikulski były kierownik m.in. Katedry i Zakładu Fizyki Lekarskiej – informuje Pomorski Uniwersytet Medyczny („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

Złota uliczka w Szczecinie

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego ma wyjątkowe plany związane z urokliwą, ale nieco zaniedbaną ulicą Kuśnierską na szczecińskim Podzamczu. Modernizacja ma być inspirowana praską Złotą Uliczką (stetinum.pl).

Puszcza Bukowa i… Grota Göringa

Dla większości mieszkańców Szczecina jest to po prostu piękne miejsce do aktywnego wypoczynku. Jest jednak grupa, która wędrując po puszczy szuka ukrytych tutaj tajemnic… Opowiadają legendy o podziemnych tunelach i bunkrach, a dawna Grota Töpffera nazywana jest przez nich Grotą Göringa! Pytanie ile w tym prawdy? (stetinum.pl)

Wieniawskiego: Willa z początku XX w. do wyburzenia

Miłośnicy starej zabudowy Pogodna są zaniepokojeni. Według naszych informacji , budynek z początku XX wieku, z ulicy Wieniawskiego 1a ma być zburzony („Moje Miasto Szczecin”).

Dąbie: najlepsza architektura dla ludzi

Zabudowa kwartału ulic Dziennikarskiej, Koszarowej, Anieli Krzywoń i Mierniczej to najlepsza „rekonstrukcja miasta” zrealizowana w latach 1996-2009 w Szczecinie. Taki jest werdykt jury konkursu zorganizowanego przez szczeciński oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

4 XII 2010 r.

Perła nie w koronie

Przy ul. Słowackiego niszczeje zabytkowa willa. Od paru lat jej właścicielem jest firma „Eko Park”. Ta sama, która obiecywała zainwestowanie 1 miliarda złotych w Szczecin, a z jaką władze miasta na początku listopada podpisały list intencyjny w sprawie budowy przy ul. Kolumba „Wenecji Północy”. Ta sama, co zapowiadała również postawienie nowoczesnych biurowców przy rondzie Szyrockiego („Kurier Szczeciński”).

Żyliśmy w niezwykłych czasach. 30 lat NZS

Odsłonięciem pamiątkowej tablicy i spotkaniem założycieli szczecińskiego NZS z obecnymi studentami uczcił 30. rocznicę powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytet Szczeciński („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

Zamkowe opowieści dla dzieci

Jak przybliżać dzieciom wiedzę na temat ich małej ojczyzny? Jak wzbudzać w nich sympatię do miejsca, w którym żyją? Temu służyć może lektura Zamkowych opowieści duszka Bogusia. Książeczka trafiła przed Mikołajkami do księgarń, z myślą o przedszkolakach i uczniach początkowych klas podstawówki („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

Zobacz, jak żył Wiskord

Niepowtarzalne filmy z Wiskordu kręcone przez komitety zakładowe można obejrzeć w ramach projektu Stary Cyfrowy Szczecin. Filmy przedstawiające życie Zakładów Chemicznych Wiskord znalazły się przypadkiem. Jeden z byłych pracowników firmy przyniósł je do Stowarzyszenia Officyna („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

Warszawska ASP nie chce oddać naszego Mojżesza

Rzeźba zostaje w Warszawie – zdecydował jednogłośnie senat uczelni. – Do dziś jesteśmy ofiarą „świadomości kolonialnej”, z jaką Warszawa traktowała dobra kultury nie tylko pomorskie – komentuje Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

Szczeciński IPN prezentuje się w Warszawie

Wystawa o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata z województwa zachodniopomorskiego oraz prezentacja książki o szczecińskiej filii obozu w Sztutowie rozpoczęły w środę prezentację w Warszawie dokonań szczecińskiego oddziału IPN (PAP).

Wystawy IPN w szczecińskich szkołach

Szczeciński oddział IPN przygotował dwie wystawy opowiadające najnowszą historię miasta i regionu. Wystawy od piątku eksponowane są w dwóch szczecińskich szkołach (PAP).

To były czasy…

Czasy buntów przeciwko reżimowi i ich okrutnego tłamszenia. Czasy wyrzucania ze studiów za poglądy. Czasy trudne politycznie, społecznie, ekonomicznie. A jednak wspominane z rozrzewnieniem. Dziś Niezależne Zrzeszenie Studentów obchodzi swoje 30-lecie (stetinum.pl).

30 XI 2010 r.

Willa Grünebergów przetrwa

Dawna willa Grünebergów w szczecińskich Zdrojach jest warta ocalenia i zasługuje na wpis do rejestru zabytków – tak uznała wczoraj Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków przy Zachodniopomorskim Wojewódzkim Konserwatorze Zabytków w Szczecinie („Kurier Szczeciński”).

Stary Ganz pełen miłośników kolei wypadł z szyn

Pechowy przejazd historycznego pociągu podczas kolejowej imprezy związanej ze zwiedzaniem lokomotywowni na Wzgórzu Hetmańskim. Wypełniony pasażerami wagon motorowy wypadł z szyn („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

28 XI 2010 r.

Ballady Grudniowe ze Sklepu z Ptasimi Piórami

Piosenki z balladami śpiewanymi przez stoczniowców w Grudniu ’70 nagrywa Ryszard Leoszewski ze Sklepem z Ptasimi Piórami („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

Skolwin można zmienić w piękną dzielnicę. Jak Bilbao

– Władze miasta nie mają żadnego pomysłu na Skolwin. Pas nadodrzański w dalszym ciągu jest przeznaczony pod przemysł. Chcemy stawiać tam kolejne fabryki? To przecież absurd – uważa urbanistka Helena Freino („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

Jak zmienić Śródmieście? Bez kapitału ani rusz

– Śródmieściu nie pomoże jednorazowa poprawa estetyki, np. odmalowanie elewacji. Tu potrzebne są działania ciągłe – uważa architekt Grzegorz Ferber. Debata o kondycji centrum Szczecina pod kontrowersyjnym tytułem „Smród w mieście czy Śródmieście” odbyła się we wtorek w Willi Lentza. Poprzedziła ją prezentacja szczecińskiej Fundacji Animatica („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

Album z nieistniejącego miasta

Przez setki lat osobne miasto, dziś trochę niedoceniania dzielnica Szczecina. Dąbie doczekało się pięknego albumu o czasach swojej świetności („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

Chińska przygoda

To jedna z najbardziej tajemniczych i niewyjaśnionych kart w historii dawnego Szczecina. Zagadkowa chińska przygoda stoczni Vulcan zaczęła się niespodziewanie i tak samo nagle później skończyła. Możliwa była dzięki misternej pracy wywiadów oraz niezbyt uczciwym zakulisowym rozgrywkom. Wielkimi przegranymi byli władcy mórz czyli Brytyjczycy. A sprytni Niemcy sprzedali Chińczykom przestarzałe technologicznie i niezbyt użyteczne okręty… Jak to się stało? (stetinum.pl)

Kino Retro: Niejednoznaczne puzzle historii

Powojenna rzeczywistość. Odbudowa stoczni i pierwsze wodowanie, zmieniająca się sytuacja polityczna, śmierć dziecka, dylematy moralne… Rachunek sumienia pokazany w ramach cyklu Kino Retro wart jest obejrzenia również jako swego rodzaju portret Szczecina z tamtych lat (wszczecinie.pl).

Pamiętniki Pionierów: Tak się bawił Szczecin

Od 1945 r. do Szczecina zaczęli zjeżdżać Polacy z różnych stron kraju, kuszeni możliwością otrzymania dobrej pracy. Jakie było ich zdziwienie, gdy miasto powitało ich ponurym widokiem. Nie spodziewano się, że miejsce marzeń będzie w tak opłakanym stanie. Co oferował Szczecin ludziom, którzy przybyli na zachodnie ziemie z nadzieją na lepsze jutro? Jak wyglądało życie kulturalno- rozrywkowe w powojennym Szczecinie? (wszczecinie.pl)

Odszedł na Wieczną Wachtę

W poniedziałek na Cmentarzu Centralnym żegnamy Andrzeja Huzę – kapitana wszystkich morskich twardzieli, jak czytamy w notkach biograficznych o Nim. Był współtwórcą i komendantem Liceum Morskiego w Szczecinie, które swoją pracę rozpoczęło na pokładzie „Kapitana Maciejewicza”, cumującego przy Wałach Chrobrego („Kurier Szczeciński”).

Wieczór z Sydonią i nie tylko

Sala Kominkowa Pałacu pod Globusem została wypełniona do ostatniego miejsca, wszyscy zgromadzeni słuchali z wielkim zaciekawieniem opowieści o Sydonii von Borck przedstawionej w mistrzowski sposób przez Martę Szyc i Przemka Głowę („Moje Miasto Szczecin”).

22 XI 2010 r.

Złóż sobie junaka na stole

Kolekcję puzzli z eksponatami ze swoich zbiorów wydało Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. Kolekcja składa się z czterech układanek. Pierwsza przeznaczona jest dla dzieci i początkujących. Z setki kawałków trzeba złożyć zdjęcie strażackiego stara 25, zaparkowanego przed halą starej zajezdni, w której mieści się muzeum („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

Ekolodzy nie chcą Muzeum Przełomów na placu Solidarności

Szczecińska Zielona Alternatywa protestowała na pl. Solidarności w Szczecinie przeciwko budowie Muzeum Przełomów. Dokładnie w miejscu, gdzie kilka dni temu dokonano pierwszych odwiertów sprawdzających stan gruntu, ekolodzy posadzili kilka drzewek („Głos Szczeciński”).

Kto wybuduje kawiarnię na Różance?

Projekt opracowany przez Studio A4 zakłada usytuowanie kawiarni na górnym tarasie za szpalerem drzew. – Zakładamy, że obiekt nie będzie stricte kawiarnią, ale miejscem wernisaży, koncertów kameralnych i  wystaw. Będzie tam sala konferencyjne i oranżeria – zapowiada Monika Bąk, rzecznik ZUK (stetinum.pl).

Tajemnice Glambeck See

Gdyby nie późniejsza korekta granic, wejście na teren kąpieliska Jezioro Głębokie, przez wiele lat wymagałby paszportu lub przynajmniej dowodu osobistego ze specjalną pieczątką. Dlaczego? Bo latem 1945 r. niemieckie Glambeck See znalazło się na terenie radzieckiej strefy okupacyjnej przekształconej później w „bratnie” socjalistyczne NRD (stetinum.pl).

Galeria Pamiątek: unikalne souveniry ze Szczecina

Co można podarować znajomym powracając ze Szczecina, z miasta, do którego jest tak daleko? Paprykarz, piwo Bosman? Wiele osób odwiedzających Szczecin szuka symboli, które kojarzyłyby się jednoznacznie z naszym miastem. Szczecińska Galeria Pamiątek jest odpowiedzią na oczekiwania turystów, a wyroby przez nią oferowane są szczecińskie nie tylko z nazwy, ale również tworzone przez szczecińskich artystów (wszczecinie.pl).

Pomnik Olimpijczyków

W 30. rocznicę powstania szczecińskiego Klubu Olimpijczyka na Cmentarzu Centralnym odsłonięto wyjątkowy obelisk. Pomnik Olimpijczyków Ziemi Zachodniopomorskiej. Przy alei Strumykowej swoje miejsce mają ci, którzy sławili kraj i region na najważniejszej sportowej imprezie świata (TVP3 Szczecin).

10 XI 2010 r.

Szczecińskie miejsca: Domek Grabarza

Usytuowany blisko centrum miasta drewniany zabytkowy domek powinien wyróżniać się na tle szarych kamienic. Jednak wielu szczecinian nie ma pojęcia o jego istnieniu, albo go nie zauważa. Być może dlatego, że po jednej stronie kryje się pod osłoną drzew Parku Żeromskiego, a z drugiej chroni go wysoka skarpa wzdłuż ul. Storrady (wszczecinie.pl).

Bohater z Pogodna ma swoją ulicę

Jan Steć, partyzant Polskiej Organizacji Powstańczej i mieszkaniec Szczecina ma od niedawna swoją ulicę w naszym mieście. Pan Jan do 2007 roku mieszkał na Pogodnie. O tym skromny człowieku powstały prace naukowe („Moje Miasto Szczecin”).

Sonda na gąsienicach

Robot na gąsienicach, czyli geologiczna sonda statyczna w akcji. Na pl. Solidarności trwają badania podłoża, w które – prawdopodobnie na dwa podziemne poziomy – zostanie wbudowane przyszłe Centrum Dialogu „Przełomy” („Kurier Szczeciński”).

Uchwyć duszę urzędu, a dostaniesz nagrodę

Urząd Wojewódzki zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym. Budynek przy Wałach Chrobrego w 2011 roku skończy 100 lat. – Zachęcamy mieszkańców naszego regionu do wykonania zdjęć gmachu – mówi Agnieszka Mucha, rzecznik wojewody („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

Sedina za eurofundusze to już tylko formalność

Projekt odtworzenia Sediny na początku tego roku znalazł się na liście projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego. Oznaczało to, że pieniądze na Sedinę są zarezerwowane i ubiegające się o nie miasto nie musi rywalizować z innymi projektami w procedurze konkursowej („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

Co zrobić, żeby Szczecin nie był Disneylandem?

– Miasto nie jest spójne architektoniczne, przestrzennie i kolorystycznie. Szczecin powoli zamiast pięknieć, zaczyna przypominać Disneyland – mówi Emilia Butkiewicz, koordynator Westivalu – Sztuki Architektury 2010 („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

Konferencja jakiej dotąd nie było

Na zakończenie obchodów jubileuszu 750-lecia Polic zorganizowano konferencję historyczną Police na przestrzeni dziejów. Konferencję nader udaną, jakiej dotąd w Policach nie było, tym bardziej, że tematyka wykładów, wystąpień prelegentów dotyczyła naszego miasta i ich okolic (police750.blogspot.com).

8 XI 2010 r.

Ponad 12 tys. zł na renowację zabytkowych nagrobków

12.905,11 PLN, 9,05 euro, 20 koron szwedzkich, 2 franki szwajcarskie, 4 korony duńskie, 1 dolar USA i 50 pensów brytyjskich. Taki jest efekt kwesty w dniu 1 listopada tego roku – informuje Stowarzyszenie na rzecz Cmentarza Centralnego w Szczecinie („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

Nowa książka Marka Łuczaka: To będzie hit

Ostatnia publikacja Marka Łuczaka dotyczyła Pomorzan. Tym razem równie szczegółowo opisał Niebuszewo oraz Niemierzyn („Moje Miasto Szczecin”).

Westival. Zagraniczni architekci w Szczecinie

Nadrzędną ideą Westivalu jest rozbudzenie społecznej odpowiedzialności za przestrzeń publiczną miasta. W zeszłym roku zapoczątkowano filar transgraniczny festiwalu i w tym roku organizatorzy postanowili go kontynuować. Najnowsze koncepcje architektoniczne dla Szczecina: Filharmonia, Muzeum Przełomów, zostaną zaprezentowane w Broellinie. Natomiast studenci kierunków architektonicznych ZUT-u przedstawią swoje prace dotyczące rozwiązań odnowienia terenów poprzemysłowych w dzielnicach Golęcino, Gocław, Żelechowa, Stołczyn, Skolwin (wszczecinie.pl).

4 XI 2010 r.

Piękną Wenecję zobaczymy nieprędko

– Zrealizujemy ten projekt, ale to długoletnia procedura – przyznał w Szczecinie Aleksander Galos, prezes spółki Eko-Park, która jest właścicielem starych fabryk przy ul. Kolumba. Firma podpisała w czwartek z miastem list intencyjny w sprawie inwestycji („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

Rewitalizacja ulicy Kolumba. Podpisano wstępną deklarację

Po obu stronach ulicy Kolumba, znajdują się zabytkowe budynki poprzemysłowe oraz pochodzące sprzed wieku kamienice mieszkalne. Uszkodzenia w czasie wojny i późniejsze zaniedbania sprawiły, że stan techniczny większości obiektów jest bardzo zły. W przyszłości te tereny mają stać się szczecińską Wenecją. Miejsce znalazłoby się tam na ekskluzywne hotele i apartamentowce, sklepy, mariny, centra sztuki i sale wystawiennicze („Moje Miasto Szczecin”).

Restauracje na pl. Orła Białego

Szkaradny budynek należący kiedyś do szczecińskiego Polmozbytu przy pl. Orła Białego ma zmienić wygląd. A to za sprawą dwóch restauracji, które powstaną tu w miejsce dotychczasowych salonów samochodowych („Moje Miasto Szczecin”).

Latarnie u podnóża Wałów Chrobrego będą piękniejsze

Na ul. Komandorskiej u podnóża Wałów Chrobrego demontowane są stare latarnie. Na ich miejscu pojawią się nowe, czterometrowe, bardziej eleganckie. Do końca listopada zmieni się również otoczenie gmachu Urzędu Wojewódzkiego („Głos Szczeciński”).

Muzeum Geologiczne w nowej siedzibie

Muzeum wcześniej znajdowało się w budynku rektoratu Uniwersytetu Szczecińskiego, była też częścią wystawy Eureka w Domu Marynarza. Teraz trafi na stałe na Wydział Nauk o Ziemi US przy ul. Mickiewicza. W zbiorach wystawy znajduje się 700 sztuk minerałów, siedem meteorytów oraz ponad 100 skał i skamieniałości (stetinum.pl).

Gwiazdy kina ze Szczecina

Konstelacja Szczecin, przegląd filmów gwiazd kina niemieckiego i światowego, urodzonych w Szczecinie, rozpoczyna się w poniedziałek (8 listopada). Otworzy go konferencja historyków i filmoznawców na Uniwersytecie Szczecińskim, a wieczorem, w kościele ewangelicko-augsburskim, przewidziana jest projekcja słynnego filmu Metropolis („Kurier Szczeciński”).

31 X 2010 r.

Śmierć mistrza

Był idolem tłumów oraz celebrytą jakimi dzisiaj są na przykład Gołota lub Pudzianowski. Gazety pełne były plotek na temat jego rzekomych romansów. Znał kilka języków, za swoje pokazy otrzymywał rekordowe honoraria, gościł też na najlepszych salonach. Zginął dość przypadkowo, latem 1910 r., w naszym Szczecinie (stetinum.pl).

Ci, którzy odeszli

Wspominamy zmarłych szczecinian („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

Pomóżcie zachować blask cmentarza

Blisko sto zniszczonych nagrobków udało się odnowić na Cmentarzu Centralnym w ciągu ostatnich 10 lat. Ile będzie ich w przyszłym roku? To zależy też od naszej hojności („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

Przemijanie

Refleksje o przemijaniu nie opuszczają nas. Są wkalkulowane w naszą egzystencję. Naszych Zmarłych otacza się zwykle dobrym wspomnieniem, ciepłą, życzliwą myślą. Pracowników Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach dotknęła nagła, śmierć Zyzia Zdanowicza. W piątek odbył się Jego pogrzeb na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie (police750.blogspot.com).

30 X 2010 r.

Botaniczny park umarłych

Cmentarz Centralny to nie tylko największa nekropolia w Polsce i trzecia w Europie. To również jeden z najcenniejszych szczecińskich zabytków, a jednocześnie wyjątkowy park i ogród z mnóstwem przyrodniczych rarytasów („Kurier Szczeciński”).

Szczecińskie zaduszki

„Był taki ktoś kogo nie zastąpi nikt. Był taki dzień, minął tak jak wszystkie dni. Był tak list, który nie zawierał słów. Był taki ktoś, kto nie wróci nigdy już” – to słowa piosenki Kasi Sobczyk, zmarłej w tym roku piosenkarki. I właśnie tytuł tego utworu wybrano do nazwania tegorocznego, szczecińskiego koncertu zaduszkowego („Kurier Szczeciński”).

Nowe Muzeum Literatury zaprasza

Muzeum Literatury otworzyła Książnica Pomorska. Z tej okazji odwiedzający mogli oglądać najcenniejsze rękopisy ze skarbca biblioteki. Muzeum Literatury mieści się w najstarszym gmachu książnicy przy ul. Dworcowej. Zbudowany w połowie XIX w. gmach kosztem 7 mln zł został wyremontowany, dzięki funduszom UE i marszałka („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

Dziatlik: postawmy Pomniczek Bosmana

Powrócił z kalendarzem, a teraz mógłby zakotwiczyć się w Szczecinie – mówi Andrzej Dziatlik. I proponuje, żeby postawić w Szczecinie pomniczek Rudobrodego Bosmana („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

Odwiedź byłą nekropolię żydowską

Cmentarz żydowski przed wojną istniał w Szczecinie przy ulicy Ojca Beyzyma. W Noc Kryształową w 1938 r. zniszczyli go naziści. Podobnie jak inne obiekty żydowskiej kultury. Dziś zebrane nagrobki z dawnego Judischer Friedhof umieszczono niedaleko, na skwerze przy ul. Gorkiego („Głos Szczeciński”).

Odkryj Szczecin: THPV Bembridge

Ten zabytkowy statek sprowadzony po wojnie z Wielkiej Brytanii brał udział w słynnych operacjach morskich w Normandii i Dunkierce. Testowano na nim kadłuby dla przyszłych okrętów wojennych, był przodkiem korwet Flowerów i pierwszym w Wielkiej Brytanii motorowym kutrem pilotowym. Po wielu przygodach dotarł do naszego miasta, gdzie do dziś poddawany jest historycznej restauracji (stetinum.pl).

Muzeum Literatury z nowym wnętrzem

Spuścizny pisarzy związanych ze Szczecinem pokażą się teraz czytelnikom i zwiedzającym w nowej, odremontowanej scenerii. Od 2 listopada zapraszamy do Muzeum Literatury (stetinum.pl).

27 X 2010 r.

Uliczka Duczyńskiego

Na wniosek Teatru Kana niewielka szczecińska ulica, biegnąca znad Odry w stronę siedziby teatru, otrzymała imię Zygmunta Duczyńskiego. Rada Miasta zaaprobowała pomysł na swoim ostatnim posiedzeniu w tej kadencji („Kurier Szczeciński”).

Dwie Wieże

Łącznie mają 70 metrów wysokości. Każda z nich znajduje się na wzgórzu, w odrębnej i cichej okolicy Szczecina. Dawniej były atrakcjami turystycznymi i miejscami odpoczynku dla mieszkańców miasta. Dzisiaj cieszą się popularnością wśród miłośników… sportów ekstremalnych (wszczecinie.pl).

Cmentarz Centralny: Kończy się remont ogrodzenia

Remont zabytkowego ogrodzenia Cmentarza Centralnego trwa od października ubiegłego roku. Odrestaurowano w sumie 54 przęsła czyli 540 metrów ogrodzenia („Moje Miasto Szczecin”).

Powstał pierwszy podręcznik o Szczecinie

Szczecińskie „przełomy” – 1970, 1980, 1988, a obok ciekawostki o pepsi-coli i junaku – każdy uczeń pierwszej klasy gimnazjum dostanie (bezpłatnie!) minipodręcznik o najnowszej historii Szczecina. Książkę Szczecin 1945–1990. Moje miasto napisała nauczycielka historii dr Małgorzata Machałek, wydało – Muzeum Narodowe. Sfinansowało miasto. Pomysł opracowania takiego dodatkowego regionalnego podręcznika dla młodych szczecinian zrodził się wiele lat temu w UM („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

Kwesta na nagrobek dla aktora

Na odnowę nagrobka Aleksandra Rodziewicza, aktora, dyrektora Teatrów Dramatycznych w Szczecinie, zbierać będą ludzie kultury podczas dorocznej kwesty 1 listopada na Cmentarzu Centralnym („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

24 X 2010 r.

Wyprawa w przeszłość – śladami Mojżesza

Stanęliśmy w miejscu, gdzie był pałac Toepfferów. Zobaczyliśmy krzaki, gruz i jesienne liście. Pieszą wycieczkę śladami rzeźby Mojżesza wywiezionej po wojnie ze Szczecina do Warszawy zorganizował Robert Florczyk, miłośnik historii miasta. Udział w spacerze mógł wciąć każdy („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

Szturm na muzeum. Niektórzy przyszli dwa razy

Kolejka po bilety sięgała momentami nawet połowy dziedzińca. Oblężenie zaczęło się już w piątek. Mimo, że był to dzień pracujący tego dnia placówkę odwiedziło 708 turystów. W sobotę od godz. 10 do 22 było ich już 2200. W niedzielne popołudnie szacowano, że tego dnia przez muzeum przewinie się około 2,5 tysiąca osób („Gazeta Wyborcza Szczecin”).

Tłumy zjechały do zajezdni

Tłumy szczecinian odwiedzały w weekend nowo otwarte Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki przy ul. Niemierzyńskiej w Szczecinie. Dla wielu osób była to okazja do obejrzenia z bliska pojazdów, które pamiętają z dzieciństwa lub znają tylko z encyklopedii („Kurier Szczeciński”).

Dawne kino Colosseum: Powstanie tu jeden z największych klubów fitness w Polsce!

W budynku trwa wymiana okien, od strony ulicy, w dawnym stylu. Od podwórza wszystkie są już nowe. Dostosowywane są wszystkie instalacje, odświeżana elewacja, muszą też powstać prysznice, recepcja itd. Co ciekawe, firma nie pozbyła się ekranu, na którym kiedyś oglądano filmy. Prawdopodobnie zostanie on wykorzystany do wyświetlania prezentacji. Do klubu fitness będą dwa wejścia. Od podwórza i od ulicy. Wszystko ma być gotowe do końca roku („Głos Szczeciński”).

23 X 2010 r.

W gimnazjum będą uczyli się o Szczecinie

A to dzięki publikacji Muzeum Narodowego Szczecin 1945-1990 moje miasto. Podręcznik, w którym znajdują się najważniejsze fakty z historii miasta, trafi do wszystkich pierwszoklasistów ze szczecińskich gimnazjów (stetinum.pl).

Dostali odznaczenia za listę poległych radzieckich żołnierzy

Trójka pasjonatów historii ze Szczecina i Niechorza została odznaczona przez rosyjskie Ministerstwo Obrony za przygotowanie szczegółowej listy radzieckich żołnierzy poległych w 1945 r. na Pomorzu. – Jesteśmy totalnie zaskoczeni – mówi Andrzej Ossowski, jeden z wyróżnionych odznaką honorową za zasługi dla Federacji Rosyjskiej.

Grono Honorowych Obywateli Szczecina powiększyło się o wybitną postać – poetkę Joannę Kulmową. W czwartek (21 bm.) na uroczystej sesji Rady Miasta nastąpiło wręczenie aktu nadania  Honorowego Obywatelstwa Miasta Szczecina. Laudację wygłosiła prof. Urszula Chęcińska z Uniwersytetu Szczecińskiego („Kurier Szczeciński”).

Muzeum Techniki otwarte

Nie przecięciem wstęgi a wepchnięciem tramwaju do budynku otwarto uroczyście w czwartek nowe Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie. Można w nim oglądać m.in. zabytkowe tramwaje, autobusy, samochody, motocykle i sprzęt gospodarstwa domowego („Kurier Szczeciński”).

Rozbudowa Teatru Polskiego

Teatr Polski będzie miał nowy budynek a w nim sceny, zaplecze, pracownie, restauracja… Wszystko pod ziemią wkomponowane w skarpę. W sobotę około południa w Teatrze Polskim rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji rozbudowy teatru. Wygrało biuro architektoniczne z Krakowa Atelier Loegler („Moje Miasto Szczecin”).

41 lat niezapomnianej tradycji

Pasztecik przy al. Wojska Polskiego 46 kończy 41 lat. Teraz ubiega się o wpisanie na listę produktów regionalnych („Moje Miasto Szczecin”).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.