Skarby literatury sprzed kilkuset lat

Książnica Pomorska: Czekają na nas drzeworytowe naklejki, inkunabuły i rękopisy. Zdarza się to raz na 5 lat, tym razem z powodu otwarcia odrestaurowanego starego budynku przy ul. Dworcowej 8. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał marszałek województwa Władysław Husejko oraz dyrektorzy Książnicy – były i obecny. Zaprezentowano program edukacyjny pn. Muzeum Literatury oraz nowe wystawy: Szczecińskie oficyny drukarskie XVI-XVIII wieku, Szczecińscy kompozytorzy na przestrzeni wieków, Historia książki i piśmiennictwa, Pisarze Pomorza Zachodniego, Historia najstarszego budynku Książnicy Pomorskiej.

Na trzecim piętrze, gdzie dawniej mieściła się czytelnia naukowa, zwiedzający mogą oglądać stare druki, pochodzące sprzed kilkuset lat. Wśród nich jest spis uczniów Pedagogium Szczecińskiego z XVI wieku.

– Zawiera on oprócz nazwisk uczniów także dane dotyczące ich miejsca pochodzenia – wyjaśnia Cecylia Judek, kierownik Muzeum Literackiego. – Stąd wiemy, że wśród uczniów Pedagogium byli przybysze ze Skandynawii, Węgier, Estonii, Polski. Ten spis długo uchodził za zaginiony w czasie wojny, dopiero w latach 70. ubiegłego wieku został odnaleziony.

– W szklanych gablotach można przez tydzień oglądać inkunabuły, czyli druki z epoki Gutenberga – zachęca Jolanta Liskowacka, kierownik działu zbiorów specjalnych. – Niektóre są z drzeworytowymi naklejkami, pochodzą z XV w., inne mają oprawy ze skóry, specjalne tłoczenia i klamry. Zabytkowe zbiory można oglądać codziennie, z wyjątkiem soboty i niedzieli, od godz. 9 do 19, we wtorki – do godz. 15.

 
Książnica Pomorska jak nowa

Odnowiony budynek Książnicy Pomorskiej przy ulicy Dworcowej 8 w Szczecinie przykuwa teraz wzrok piękną elewacją z zabytkowymi złoceniami i nowymi tynkami. Odremontowane jest także wnętrze. Są nowe poręcze i schody, odnowione są stare kolumienki i posadzka.

Unowocześniono poszczególne działy, z których na parterze jest dział poświęcony Pomorzu, na I piętrze – dział muzyczny, na drugim – zbiorów specjalnych, na trzecim – rękopisów. Tu mieści się także Muzeum Literackie z archiwum pisarzy w sali Stefana Flukowskiego.

– Spędziłem w Ksiąznicy 35 lat – wspomina Stanisław Krzywicki, były dyrektor Książnicy Pomorskiej. – Oczywiście, bardzo mnie cieszy, że stary budynek został odnowiony. Piętnaście lat temu otwieraliśmy nowy budynek, wiedziałem, że jest potrzebny w mieście, które ma dużo uczelni.

Czeka nas jeszcze trzeci etap, rozbudowa od części południowej, z przepięknym wejściem i podziemnym garażem, do której także dojdzie. Książnica Pomorska to jedna z najbardziej liczących się bibliotek w Europie.
– Fundamentem Książnicy są, oczywiście, książki. – powiedział „Głosowi” Jacek Gałkowski, zastępca dyrektora Teatru Polskiego, wcześniej związany z księgarniami. – Nowoczesny system ich udostępniania jest jednak bardzo ważny. Podoba mi się nowa elewacja budynku, choć jednocześnie żal starych sufitów czy zabytkowego lastriko na schodach, które pamiętam ze swoich studenckich czasów.

Ewa Koszur, Głos Szczeciński, 2 XI 2010 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Architektura i Urbanistyka, Kultura i Sztuka, Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.