Machina Czasu – Pomnik Wdzięczności

Zapraszamy do wysłuchania audycji Agaty Rokickiej z cyklu „Machina Czasu”, poświęconej Pomnikowi Wdzięczności, która została wyemitowana w Polskim Radiu Szczecin 17 X 2010 r.

Jak wyrazić wdzięczność tym, którzy spalili twoje miasto? Można zbudować im pomnik. Tak było w Olsztynie. Armii Czerwonej, która w 1945 r. spaliła blisko połowę miasta postawiono Pomnik Wdzięczności. Zaprojektował go nie byle kto, bo sam Xawery Dunikowski. To właśnie spowodowało, że do tej pory stoi w centrum miasta. Podobnych pomników w Polsce powstały dziesiątki.

Po 1989 r. zaczęto się ich pozbywać. Tak było m.in. z monumentami w Kołobrzegu, Częstochowie, Bielsku-Białej. W innych miastach pomniki pozostały, choć na temat ich obecności ciągle toczą się spory. Dzieje się tak w „Małej Moskwie” jak z wiadomych względów określano Legnicę, a także w Szczecinie. W Machinie czasu fascynujące dzieje siedemnastometrowego obelisku, który od 1950 roku stoi przy placu Żołnierza Polskiego w Szczecinie. W tę podróż wybierzemy się w towarzystwie Pawła Knapa z Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.

[audio:http://sedina.pl/wordpress/wp-content/uploads/download/Audio/PRS_machina_czasu_pomnik.mp3]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pomniki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.