Opublikowane przez w Fotografie.

Piąta odsłona fotograficznego cyklu.

Wieża Bismarcka. Data nieznana. Szkoda, że obiekty, które przetrwały wojenną zawieruchę w niezłym stanie, dzisiaj popadają w ruinę. Niejasna jest przyszłość Wieży Bismarcka, ale rysuje się raczej w czerni niż bieli.

Ulica Derdowskiego? Data nieznana. Jeśli to ul. Derdowskiego, to widać jak ogromne zmiany zaszły w tym miejscu, od czasu wykonania zdjęcia, do dzisiaj. Akcent nazwijmy to rekreacyjno-rolniczy (na zdjęciu po lewej), co prawda się zachował, ale już sama ulica i prawa strona są mocno zmienione. Ulica zmieniła charakter z dróżki prowadzącej do działek na sporą arterię komunikacyjną.

Ulica Dworcowa. Data nieznana. Ot, i perełka architektury. O architekturze tego okresu napisano już chyba wszystko, ale do dzisiaj potrafi mimo tego porażać i przerażać. Czy ktoś kojarzy, by od lat pięćdziesiątych do osiemdziesiątych wybudowano w Szczecinie coś, co odbiegałoby od tego topornego schematu? Mnie przychodzi na myśl tylko ul. Herbowa, na której wybudowano domy, które w miarę pasowały do obiektów przedwojennych, a na pewno wymykały się standardom wielkiej płyty, np. miały dach z dachówki, a nie z papy i lepiku.

Ulica Włodkowica. 1960? To jest jedno z tych miejsc, które nie zmieniło się zbytnio do dzisiaj. W ogóle chyba dzielnica Pogodno (mam na myśli stare Pogodno), uległa najmniejszym przeobrażeniom, i to w tym przypadku… dobrze.

Ulica Włodkowica. Data nieznana. Nie wiem, czy to nie pamięć płata figle, ale w mojej głowie zachował się obraz zupełnie innego klimatu. Zimy – to śnieg, sanki, łyżwy, lepienie bałwanów, wojny na śnieżki. Lato to upały, wyprawy na kąpieliska (Gontynka, Pogoń, Głębokie), wycieczki do Lasu Arkońskiego, „szaber” na działkach, słońce i ciągle słońce, a wszystko takie przyjazne, łagodne. I choć np. w tym roku i zima była ostra i lato upalne, to jakoś tak zrobiło się ekstremalnie. A na Gontynce i Pogoni, dzisiaj można już tylko kręcić filmy o nuklearnej pożodze.

Ulica Włodkowica. Data nieznana. Osiedlowy aktyw?

Maciej Zwarycz