Certyfikaty Stettiner Waren

Rzemieślnicy pragnący wykonywać oryginalne wyroby „Towary Szczecińskie Stettiner Waren” mogą już ubiegać się o uzyskanie certyfikatu i pieczęci. Charakterystyczna biała ceramika ma szansę znów stać się wizytówką naszego regionu.

Biuro Promocji i Informacji Urzędu Miasta w Szczecinie, na prośbę Miejskiego Ośrodka Kultury, zaprojektowało słowno-graficzny znak towarowy i rozpoczęło starania o jego prawną ochronę. Pod koniec 2009 r. do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej złożone zostało podanie o ochronę znaku: „TOWARY SZCZECIŃSKIE STETTINER WAREN” oraz wyrażenia: „STETTINER WAREN”. W rezultacie Miasto Szczecin uzyskało prawa do posługiwania się tymi znakami. Zostały one przekazane Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Szczecinie, w którym na mocy decyzji dyrektora działa Rada Certyfikująca, przyznająca rzemieślnikom prawo do wytwarzania i sprzedawania oryginalnych Towarów Szczecińskich.

Certyfikaty Stettiner Waren

Decyzje dotyczące przyznania certyfikatu podejmuje Rada Certyfikująca, stworzona przez dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury, działająca w oparciu o Regulamin Rady. Certyfikaty oraz pieczęć do znakowania wyrobów, wydawane są rzemieślnikom, którzy wytwarzają ceramikę zgodnie z realiami historycznymi, zachowując jej wysoką wartość artystyczną i użytkową.

Wniosek o przyznanie certyfikatów zezwalających na rozpoczęcie produkcji wyrobów ceramicznych zwanych „Towarami Szczecińskimi” można otrzymać w Miejskim Ośrodku Kultury w Szczecinie przy ul. Goleniowskiej 67 lub pobrać ze strony internetowej Ośrodka www.mok.szczecin.pl oraz ze strony Szczecina, w dziale „Odwiedź Szczecin/Warto być i zobaczyć”.

Wszelkich informacji na temat ceramiki, możliwości uzyskania certyfikatu oraz zakupu Towarów Szczecińskich, udziela Miejski Ośrodek Kultury w Szczecinie – tel.: 91 46 91 639, e-mail: mok.szczecin@wp.pl.

Historia szczecińskiej ceramiki

Ceramika „Stettiner Waren”, znana również jako „Bauern-” (wiejska), „Schiffer-” (żeglarska) czy „Haffnerfayence”, pojawiała się na stołach i w kuchniach domostw na terenie całego Pomorza, jak również w Danii, Szwecji i Norwegii. Jej wytwarzanie rozpoczęło się prawdopodobnie w drugiej połowie XVII w., a ośrodki produkcji rozciągały się szerokim pasem od Słupska na wschodzie po Greiffenberg (Uckermark) na zachodzie.

Katalog form naczyń „ceramiki szczecińskiej” obejmował misy, talerze, dzbany, puchary, dwojaki, garnki, kufle, świeczniki oraz trójnożne kociołki – tzw. „grapeny”. Charakterystycznymi elementami „dóbr szczecińskich” jest skromna biała lub kremowa glazura oparta na odmianach błękitu, wzbogacanego delikatnymi czerwieniami, brązami, żółciami i zieleniami. Wśród motywów często spotykane są zdobienia roślinne – owoce w misach lub koszykach, liście, kwiaty oraz stylizowane owoce róży. Na ceramice odnaleźć można także motywy architektoniczne oraz zwierzęta: jelenie, ptaki, konie, zające, a nawet wielbłądy. Często spotykane są również inicjały, daty lub napisy okolicznościowe. Z biegiem czasu te precyzyjne zdobienia przerodziły się w proste formy liniowe lub dekoracje wykonane stemplem albo szablonem.

Szczecińska ceramika dzisiaj

Od 2006 r. Miejski Ośrodek Kultury w Szczecinie organizuje warsztaty i sympozja ceramiczne. Ich celem jest przybliżenie wiedzy ceramicznej, a w szczególności informacji na temat „dóbr szczecińskich” – ceramiki, która w XVIII i XIX w. była eksportowana ze Szczecina do miast regionu południowego Bałtyku. Podczas corocznych pikników ceramicznych grupa twórców oraz historyków próbuje odtwarzać dawne metody produkcji ceramiki i zainteresować nią jak najwięcej osób. W tych spotkaniach biorą udział także ceramicy z Niemiec.

Od września 2010 r. rzemieślnicy mogą ubiegać się o możliwość uzyskania certyfikatu uprawniającego do wytwarzania i znakowania oryginalnych wyrobów „Towary Szczecińskie Stettiner Waren”.

http://szczecin.eu

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kultura i Sztuka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.