Opublikowane przez w Ciekawostki.

Zakończono wykopaliska w Mierzynie. Podczas badań odkryto ogromne chaty z okresu neolitu. Archeolodzy szacują, iż miały kilkanaście metrów długości i od 5 do 6 metrów szerokości. W osadzie odnaleziono pozostałości palenisk oraz neolityczną lodówkę, czyli miejsce gdzie przechowywano żywność.

Archeolodzy przebadali w sumie prawie 10 arów terenu. Obszar Mierzyna jest objęty ochroną konserwatorską. Już przed wojną w tej miejscowości znajdowano ceramikę oraz inne cenne przedmioty należące do różnych kultur. Dotychczas jednak nie prowadzono tam badań kompleksowych. Archeolog Agnieszka Matuszewska z Uniwersytetu Szczecińskiego mówi, iż w Mierzynie są najciekawsze stanowiska archeologiczne na Pomorzu Zachodnim. – Mierzyn to raj dla archeologów – dodaje dr Matuszewska.

– Mieszkańcy Mierzyna w epoce kamienia posługiwali się narzędziami wyprodukowanymi na terenie Czech i mieszkali w wielkich chatach – twierdzi dr Marcin Szydłowski, archeolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Badania prowadzili archeolodzy z Muzeum Narodowego w Szczecinie i Uniwersytetu Szczecińskiego. Osada, którą odnaleziono w Mierzynie ma ponad 6500 lat. Teraz naukowcy porządkują odnalezione przedmioty.

Grzegorz Gibas, Polskie Radio Szczecin, 2 IX 2010 r.