Miliony na remont kościoła Pallotynów

3 mln zł od Urzędu Marszałkowskiego dostanie parafia pw. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie na kontynuację trwającego od kilku lat kompleksowego remontu zabytkowej świątyni. Finansowany jest on ze środków Ministerstwa kultury, miasta, województwa oraz samej parafii. Środki, które dostała parafia – zostaną przeznaczone na wymianę okien oraz przygotowania ich do montażu witraży. Kontynuowane będzie osuszanie budynku oraz remont, oczyszczenie i konserwacja elewacji.

Zmodernizowana będzie również iluminacja kościoła.

Jeżeli parafii uda się zdobyć w przyszłym roku milion zł, to wszystkie prace zewnętrzne zostaną zakończone i będzie można zabrać się do remontu i modernizacji wnętrza świątyni.

XIV-wieczny kościół pw. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie jest unikatowym zabytkiem na „Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego”.

Ksiądz Marek Borowski proboszcz parafii ma w planach otwarcie dla zwiedzających poddasza kościoła. Więźba dachowa świątyni według badań przeprowadzonych przez Instytut Archeologii w Berlinie powstała na przełomie 1368 i 1369 roku. Poddasze świątyni ma zostać udostępnione zwiedzającym dopiero po ukończeniu konserwacji całego kościoła.

Anna Kafel, Polskie Radio Szczecin, 2 IX 2010 r.

Fot. Piotr Siebert

Ten wpis został opublikowany w kategorii Architektura i Urbanistyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.