Opublikowane przez w Wydarzenia.

Stowarzyszenie Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina chce, aby na ul. Rayskiego powstał deptak. Dziś od 10 do 17 na pl. Grunwaldzkim członkowie stowarzyszenia rozpoczynają akcje zbierania podpisów pod petycją w tej sprawie. To powrót do pomysłu sprzed lat, kiedy budowano deptak Bogusława. W drugim etapie miał on zostać wydłużony właśnie o ulicę Rayskiego. Propozycję poparło już 700 osób.

– Akcję prowadzono dotychczas w internecie, teraz podpisy będą zbierane na ulicach – mówi Piotr Czypicki jeden z organizatorów akcji. – Deptak jest dla szczecinian i to dla nich to robimy. Chcemy, aby stref pieszych było jak najwięcej.

Przedsiębiorcom pomysł się podoba. – W przyszłości powinno to spełniać swoją rolę, powinno być tu jakieś centrum – uważają.

Bardziej sceptyczni są sami mieszkańcy ulicy Rayskiego. – Nie będę miała przejazdu to jest głupie, to jest tylko brudzenie tych ulic – mówią.

Ideę wyłączenia z ruchu ulicy Rayskiego poparł portal sedina.pl i Stowarzyszenie Boogie Brain. Zdaniem organizatora akcji, adaptacja ulicy Rayskiego na deptak nie będzie droga – trzeba tylko wymienić nawierzchnię, postawić ławki latarnie oraz zmienić organizację ruchu w tym rejonie.

Grzegorz Gibas, Krzysztof Zajdel, Polskie Radio Szczecin, 2 IX 2010 r.