Opublikowane przez w Wydarzenia.

60 tablic z fotografiami ludzi, bohaterów Sierpnia ’80 w Szczecinie stanęło w Alei Kwiatowej. Dziś wystawa Początek zostanie otwarta. Na fotografiach autorstwa Radka Kurzaja uwieczniono też osoby, które urodziły się w sierpniu 1980 r. i dziś korzystają z wywalczonej w tamtych latach wolności.

Wśród sfotografowanych osób znaleźli się przywódcy strajku w sierpniu 1980 r. Marian Jurczyk, Grzegorz Durski, a także ludzie związani z opozycją tworzący Solidarność, Łucja Plaugo, Jan i Mirosław Witkowscy, Piotr Mync.

– Pierwszy raz spotkałem się z tymi ludźmi podczas sesji fotograficznej – mówił podczas montażu wystawy Początek fotograf Radek Kurzaj. – Chciałem pokazać zdjęcia współczesne, żeby pokazać, że ci ludzie żyją i to jest historia współczesna i że ci ludzie chodzą po ulicach naszego miasta i można tym ludziom przekazać wyrazy sympatii.

Na jednej z tablic jest zdjęcie Ireny Bieńkowskiej, która w sierpniu 1980 roku organizowała pomoc dla strajkujących zakładów pracy. – Był taki okres, kiedy myślałam, że jestem kombatantem i tak powinnam się czuć. A teraz z biegiem lat może nie czuje się kombatantem – ocenia Bieńkowska.

Każdy z bohaterów Sierpnia przyniósł na sesję fotograficzną rzecz, z którą chciał być kojarzony, niektórzy przyszli z rodzinami. – Pan Woźniak to rekordzista i to zdjęcie śni mi się po nocach, przyszedł z ósemką wnuków – wspomina Kurzaj.

Irena Bieńkowska wspomina, że Solidarność zaczęła się podczas pierwszej wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce.

Postacie na zdjęciach stoją w całej Alei Kwiatowej. W sumie jest 75 tablic, zdjęcia są naturalnej wielkości. Wystawę Początek będzie można oglądać do 20 września. Uroczyste otwarcie o 14:00.

Grzegorz Gibas, Polskie Radio Szczecin, 26 VIII 2010 r.