Opublikowane przez w Kultura i Sztuka, Wydarzenia.

Brzmienie orkiestry symfonicznej połączone z elektronicznymi rytmami i rockową gitarą, do tego taniec i archiwalne filmy z Sierpnia ’80 – dzisiaj o godzinie 21 w szczecińskim Teatrze Letnim rozpocznie się spektakl po tytułem Freedom Symphony. Przygotowali go i wezmą w nim udział młodzi szczecińscy artyści, którzy chcą uhonorować 30. rocznicę zrywu wolnościowego w Polsce. Muzykę skomponował Łukasz Górewicz, rocznik 1980. Wstęp do Symfonii zagra zespół Fractal Tree, w ich utworze usłyszymy nagrane specjalnie na tę okazję dźwięki Stoczni.

Próba generalna trwała wczoraj aż do późnych godzin nocnych.

– Dopiero robiąc Symfonię, miałem okazję głębiej poznać historię Sierpnia 80 – przyznaje Łukasz Górewicz. – I zobaczyłem, że te wydarzenia miały wielką wagę, nie tylko dla Polski, ale i dla Europy. Chciałbym – mam nadzieję, że tak się stanie – żeby to była wspólna celebracja, kontemplacja, wspólny triumf, wspólne wspomnienia. Na końcu Symfonii wszyscy symbolicznie łączymy się w jednym dźwięku, wierzę, że zjednoczą się wszyscy, którzy tam będą. Powinniśmy być dumni, że mamy taką historię.

– Widowisko pod hasłem „Freedom Symphony”, będzie połączeniem zarówno muzyki, obrazu jak i tańca – zapowiada Rafał Roguszka, dyrektor Klubu XIII Muz, producent koncertu. – Jedna rzecz, to jest właśnie ten aspekt muzyczny, czyli utwór skomponowany przez Łukasza, drugi aspekt to jest ta część wizualna. Przemowy, nieprezentowane nigdzie materiały archiwalne z IPN-u, Telewizji Polskiej, Radia Szczecin. Trzecim elementem będzie taniec współczesny.

Na zakończenie koncertu młodzi artyści wypuszczą w niebo białe balony: – Dokładnie 1980, w środku każdego będzie migająca dioda. Będą symbolem Wolności. Każda osoba, która znajdzie taki balonik – bo mamy nadzieję, że gdzieś tam wylądują – i zrobi zdjęcie właśnie w tym miejscu, w którym go znalazła, gdy prześle taką fotografie mailem, dostanie specjalną nagrodę – zachęca Rafał Roguszka, ale nie zdradza, jaki to będzie podarunek.

Koncert pierwotnie miał się odbyć na terenie Stoczni Szczecińskiej, ale na to nie zgodził się zarządca kompensacji w Stoczni, Roman Nojszewski. Wydarzenie przeniesiono więc do szczecińskiego Teatru Letniego, początek dzisiaj o godzinie 21, bilet kosztuje 8 złotych.

Andrzej Kutys, Sandra Włodarczyk, Polskie Radio Szczecin, 26 VIII 2010 r.