Opublikowane przez w Architektura i Urbanistyka.

Przemysłowy zabytek odzyskuje dawny blask, chodzi o magazyn stoczniowy przy wiadukcie na ulicy Druckiego-Lubeckiego w Szczecinie. Obecnie trwa czyszczenie elewacji, naprawiono też uszkodzony dach. Po zakończeniu zabiegów konserwatorskich znajdzie tu swoją siedzibę firma z branży instalacji sanitarnych i ogrzewczych z tworzyw sztucznych.

– Jeśli prace pójdą zgodnie z planem to wprowadzimy się do nowej siedziby firmy na przełomie roku – mówi Wojciech Wandas, członek zarządu firmy Tweetop. – Jesteśmy jedną z nielicznych firm, która ma swoją centralę w Szczecinie, taka siedziba podniesie prestiż firmy. Wymaga to sporych nakładów finansowych.

Magazyn jeszcze do niedawna należał do Agencji Mienia Wojskowego, w lutym ubiegłego roku w obiekcie wybuchł pożar. Ogień strawił dach budynku. W czasach PRL mieścił się tutaj pilnie strzeżony magazyn wojskowy.

Co było tu wcześniej?

– Według mojej wiedzy były to magazyny stoczni Vulcan – mówi Marek Łuczak, autor książek o szczecińskich dzielnicach, prezes Pomorskiego Towarzystwa Historycznego.

Nie jest to pierwszy zabytek w tej części miasta, który jest otoczony opieką. Przy ulicy Robotniczej znajduje się ratusz dawnej gminy Żelechowa, Obiekt znajduje się w prywatnych rękach, jego właściciel po remoncie chciałby prowadzić usługi hotelarskie.

Marek Jaszczyński, Głos Szczeciński, 26 VIII 2010 r.