Opublikowane przez w Architektura i Urbanistyka.

Wymiana okien w całym budynku, renowacja wnętrza, konkurs fotograficzny i wytyczenie trzech tras dla zwiedzających – w taki sposób wojewoda zachodniopomorski zamierza uczcić 100-lecie budynku Urzędu Wojewódzkiego. Reprezentacyjny gmach na Wałach Chrobrego swoje okrągłe urodziny będzie obchodził w przyszłym roku.

Wymiana okien będzie kosztowała ponad 900 tysięcy złotych, połowę tej kwoty wyłoży Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Szczecinie, mówi prezes tej instytucji Jacek Chrzanowski: – Bardzo się cieszę, że środki Funduszu wesprą program przygotowania tego pięknego obiektu, jednego z najważniejszych w Szczecinie, do obchodów jego 100-lecia – podkreśla Chrzanowski.

– Zaoszczędzimy około 30 tysięcy złotych rocznie na ogrzewaniu – mówi wojewoda Marcin Zydorowicz i zapowiada, że to nie koniec prac modernizacyjnych. – Chcemy na przykład uporządkować zieleń wokół budynku – ale bluszcz na ścianach zostanie.

W przyszłym roku będzie można wejść na wieżę budynku czy zwiedzić podziemia. Teraz można za to wziąć udział w konkursie fotograficznym z okazji obchodów 100-lecia, szczegóły można znaleźć na stronie internetowej Urzędu.

Andrzej Kutys, Polskie Radio Szczecin, 19 VIII 2010 r.