Opublikowane przez w Ciekawostki, Wydarzenia.

Na ulicach Szczecina pojawi się dziś patrol Milicji Obywatelskiej. W funkcjonariuszy wcielą się członkowie grupy Rekonstrukcji Historycznej MO, którzy z okazji 30 rocznicy sierpniowych wydarzeń będą rewidować i legitymować mieszkańców. Chcą przypomnieć szczecinianom klimat tamtego okresu.

– Rekonstrukcja będzie nietypowa, bo jeżdżąca ulicami miasta – wyjaśnia Wojtek Gaweł z Grupy Rekonstrukcji Historycznej MO. – Do tej pory te rocznice Sierpnia 80 czy Grudnia 70 w mieście były obchodzone bardzo skromnie, to znaczy zawsze ograniczało się to do złożenia wieńców, zapalenia zniczy pod stocznią. A mieszkańcy miasta tam nie przychodzili. My proponujemy im coś atrakcyjniejszego.

Jak zapewnia plutonowy, patrol milicji obywatelskiej będzie wierną kopią funkcjonariuszy sprzed 30 lat: – Jeżeli zobaczycie Państwo milicjanta w mieście, to nie będzie używał telefonu komórkowego, tylko będzie miał radiostację. Nie będzie pił coli, tylko oranżadę ze słynnej butelki z kapslem, w portfelu będzie miał stare pieniądze, kartkę na wódkę, kartkę na mięso, cukier. Zamierzamy też wyrywkowo kontrolować mieszkańców miasta, czyli „posiać trochę grozy” – opowiada Wojtek Gaweł.

Szczecinianie byli zaskoczeni: – A z jakiej to okazji? – zastanawiała się kierująca samochodem szczecinianka, zatrzymana do kontroli. Milicjanci byli pobłażliwi, kiedy okazało się, że jedzie do szpitala, szybką ją puścili.

– W PRL-u było inaczej – wspomina mieszkaniec Szczecina. – Każdego zaczepiali, legitymowali, szczególnie w stanie wojennym. W ogóle zachowywali się jak udzielni książęta.

Patrol Milicji Obywatelskiej będzie można spotkać na ulicach Szczecina od godz. 10.00. Milicjanci pojawią się miedzy innymi przed Urzędem Miasta, bramą Stoczni Szczecińskiej, na Jasnych Błoniach i Wałach Chrobrego.

Sandra Włodarczyk, Polskie Radio Szczecin, 19 VIII 2010 r.