Opublikowane przez w Wydarzenia.

Zdjęcia, dokumenty, a przede wszystkim 36 postulatów, jakie szczecińscy stoczniowcy wystosowali do komunistycznych władz w 1980 r. można już oglądać na wystawie, która stanęła przed Urzędem Miasta. Ekspozycję przygotował Instytut Pamięci Narodowej z okazji rozpoczynających się obchodów 30. rocznicy Porozumień Sierpniowych w Szczecinie.

– Wystawa prezentuje przede wszystkim wkład szczecińskich robotników w walkę o powstanie „Solidarności” – mówi Artur Kubaj, historyk ze szczecińskiego oddziału IPN, współautor wystawy. – Po raz pierwszy władza musiała powiedzieć, że robotnicy strajkują. To właśnie robotnicy ze szczecińskich stoczni jako jedni z pierwszych w Polsce po Gdańsku i Gdyni przystąpili do strajku, który w efekcie doprowadził do powstania Solidarności.

Dla Stanisława Wądołowskiego, członka prezydium komitetu strajkowego w 1980 roku tamten czas był trudny, ale ważny. – Byłem negocjatorem porozumień, to były ciężkie dni, bo Barcikowski przyjechał i na nic nie chciał się zgodzić. Teraz po 30 latach można o tym mówić, być tu i nikt nikogo nie goni – mówi Wądołowski.

Obchody 30-lecia Porozumień Sierpniowych potrwają w Szczecinie do 29 sierpnia.

Sandra Włodarczyk, Polskie Radio Szczecin, 18 VIII 2010 r.

Fot. http://szczecin.eu