Opublikowane przez w Wydarzenia.

Studenci Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i Fundacja Szczecińska uczestniczą od 2008 r. w projekcie, którego celem jest oznakowanie i odtworzenie Zachodniopomorskiej Transgranicznej Drogi św. Jakuba. Trasa ma prowadzić ze Szczecina do Słubic, a następnie do Frankfurtu nad Odrą i dalej wpisać się w szlak prowadzący do Santiago de Compostela, gdzie spoczywa św. Jakub Starszy, jeden z dwunastu apostołów.

Ewa Drozdowska, koordynator projektu Zachodniopomorskiej Transgranicznej Drogi św. Jakuba po stronie polskiej zauważa, że projekt cieszy się zainteresowaniem na razie głównie po niemieckiej stronie. – Mimo, że zawsze na początku semestru piszemy, że to polsko-niemiecki projekt na wschód i zachód od Odry od 2008 roku w naszej grupie są praktycznie sami Niemcy – zauważa Drozdowska.

Dwóch Niemców uczestniczyło w czerwcu w 3-dniowej Młodzieżowej Pielgrzymce ze Szczecina do Siekierek szlakiem Jakubowym. – Podobał się im Szczecin, katedra i polska gościnność. Byli zauroczeni, że Polacy przyjęli ich tak miło na noclegi na poczęstunek – opowiada Drozdowska.

Fundacja Szczecińska zajmuje się ruchem pielgrzymkowym. W piątek na Jasną Górę weszła najdłuższa w Polsce pielgrzymka, która 3 tygodnie temu wyszła z Łukęcina. Jej organizatorem była właśnie Fundacja Szczecińska.

Piotr Kołodziejski, Polskie Radio Szczecin, 15 VIII 2010 r.