Opublikowane przez w Kultura i Sztuka, Wydarzenia.

Zarządca kompensacji nie zgodził się na organizację na terenie Stoczni Szczecińskiej koncertu z okazji 30-lecia Solidarności. 27 sierpnia miało tam wystąpić blisko 70 szczecińskich artystów. Symfonię na 30-lecie Solidarności skomponował Szczecinianin Łukasz Górewicz. Zarządca kompensacji Roman Nojszewski, brak zgody na koncert w stoczni tłumaczy względami bezpieczeństwa: – Każdy może sobie wyznaczyć miejsce w Szczecinie, ale nie to, dlatego, że niestety nie spełnia warunków zabezpieczenia na imprezę masową i tyle. To znaczy, ja nie wiem, czy jest niebezpieczne, ale nie spełnia tych warunków – tłumaczy Nojszewski.

Pomysłodawca koncertu, dyrektor Klubu XIII Muz, Rafał Roguszka przyznaje, że jest zdumiony taką decyzją zarządcy kompensacji: – Dziwne, biorąc pod uwagę fakt, że w Stoczni odbył się koncert Pendereckiego na 5 tysięcy osób, w dodatku w hali. My chcieliśmy wykorzystać otwartą przestrzeń, dużo bezpieczniejszą, nawet zrezygnowaliśmy z ilości 3 tysięcy osób, zredukowaliśmy to do 2 tysięcy. Stocznia Szczecińska to takie oczywiste miejsce na przeprowadzenie tego koncertu, nie ma drugiego takiego, które byłoby w stanie oddać ten nastrój.

Pomysł organizacji koncertu w stoczni poparły związki zawodowe i zachodniopomorscy parlamentarzyści. Organizatorzy szukają teraz miejsca, gdzie mogłoby się odbyć wydarzenie.

Aneta Łuczkowska, Polskie Radio Szczecin, 10 VIII 2010 r.

Uzupełnienie z 16 VIII 2010 r.:

Uprzejmie informujemy, że zmianie uległo miejsce realizacji projektu Freedom Symphony oraz jego data i godzina. Przedsięwzięcie będzie miało miejsce w Teatrze Letnim, w czwartek 26 sierpnia 2010 r. o godz. 21:00 (wpuszczamy od godz. 20:00).

Zosia Gliszczyńska
Klub 13 Muz