Opublikowane przez w Kultura i Sztuka, Wydarzenia.

W 30. rocznicę powstania Solidarności i podpisania Porozumień Sierpniowych młodzi artyści, szczecinianie zebrali się, by oddać hołd obywatelskim ruchom solidarnościowym. Nieliczni z nich pamiętają fragmenty wydarzeń sierpniowych; dla większości jednak udział w tworzonym wydarzeniu to pierwsza próba zmierzenia się z historią tego okresu, której największym symbolem jest miejsce wydarzeń zarówno w 1980, jak i 2010 r. – Stocznia Szczecińska.

Kompozycja zatoczy pewnego rodzaju koło i połączy klamrą 30 lat – dokładnie tyle ile ma dziś główny kompozytor spektaklu, Łukasz Górewicz. W jego wieku byli również ludzie, którzy walczyli o wolność podczas wydarzeń sierpniowych. Dla wszystkich szczecińskich artystów biorących udział we Freedom Symphony będzie to więc okazja do oddania czci pamięci bohaterów Sierpnia ’80 oraz, a może przede wszystkim idei wolności, którą nosili w sercu.

Freedom Symphony będzie niezwykłym połączeniem także pod względem muzycznym – klasycznej formy z elementami muzyki nowej. Nie zabraknie zarejestrowanych odgłosów pracującej Stoczni współgrających z wokalami i elementami rockowymi. Oprawę do muzyki tworzyć będzie taniec współczesny oraz wizualna oparte na materiałach archiwalnych z Archiwum Państwowego w Szczecinie, Polskiego Radia Szczecin i TVP Szczecin.

Miejsce: Szczecin, Stocznia Szczecińska, Przelot Czwarty
Data: 27 sierpnia 2010 r.
Wejście: Brama Kolejowa Stoczni (vis a vis ul. 1 maja) od 20:45 do 21:45 (po godz. 21:45 Organizator nie zapewnia wstępu na teren Stoczni)
Wejściówki: W cenie 8,00 zł do odebrania w 13 muzach od 16 sierpnia 2010 r. (pl. Żołnierza Polskiego 2).
Parking: Organizator nie zapewnia parkingu na terenie Stoczni. Sugerowane miejsca postojowe: ul. Nocznickiego, 1 Maja, Bożeny, Ceglana.

Program Symfonii

Mother of the Manifest (Intro)

Zderzenie retrospektywnego i aktualnego obrazu Mother of Manifest. Performance, na który składają się przetworzone artystycznie obrazy i muzyka. W zremiksowane za pomocą samplera odgłosy pracy Stoczni wpleciono fragment wiersza Modlitwa w wykonaniu chóru Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Szczecinie.

The Birth of Sounds History (uwertura – część pierwsza i część druga)

Część pierwsza

Muzyka instrumentalna stanowiąca artystyczną kreację formowania idei Solidarności: proklamację wiary w konieczność bezkompromisowej walki o wolność. Kompozytor przełamuje hermetyczne podejście do muzyki ilustrującej wydarzenia w powojennej Polsce.

Wykonanie: Baltic Neopolis Orchestra z udziałem Kryptona. W tle projekcja zanimowanych materiałów archiwalnych z Sierpnia ’80. Całość daje świadectwo nieocenionego wpływu wydarzeń sierpniowych na kształt dzisiejszej Polski.

Część druga

Muzyczne zobrazowanie rodzącego się pragnienia wolności: od marzeń i fantazji przeplatających się z elementami baśniowymi, poprzez poszukiwania, konkretne pragnienia, po cele realizowane w rzeczywistości. Motoryczne motywy muzyczne stanowią tło dla coraz bardziej odważnych solówek instrumentów dętych.

Pray for Freedom (miniatura fortepianowa)

Voluntary Rebels (wokaliza)

Trzecia część symfonii to swoisty pomost łączący przywołane wydarzenia z historii Stoczni z próbą zmierzenia się z tym, w jaki sposób ukształtowały one kolejne pokolenia. Symbolami złożonej historii dochodzenia do wolności stają się: minimalistyczny fortepian – łącznik między częściami, w których dominuje orkiestra symfoniczna, oraz rockowe instrumenty.

Kolejny poziom to przenikliwa neorockowa wokaliza Jony Ardyn i zloopowane ścieżki dźwiękowe przemówień solidarnościowych z Sierpnia ’80, udostępnione przez Archiwum Państwowe w Szczecinie oraz Polskie Radio Szczecin. Przygotowaniem tego zajmie się BF. Wszystko dodatkowo zostanie wyostrzone sugestywną iluminacją przestrzeni. Całość obrazuje rodzący się i nabierający mocy bunt przeciw reżimowi i zniewoleniu przez system.

Early 80’s

Taniec wolności

Early 80’s – to współczesna część łącząca w sobie rocka, trip-hop, i downtempo, wykonana przez muzyków z Sin City Tribe oraz Baltic Neopolis Orchestra. Warstwę wokalną wykona młoda wokalistka Klara Galant, która zinterpretuje tekst szczecińskiego melodeklamatora.

Wizualia: klip wideo zrealizowany przez producentów filmowych Black Solid Studio, obrazujący sen młodej dziewczyny, która śniąc o tamtym okresie, coraz mocniej odczuwając jego wagę, nastrój i ciężar niejako zapowiada Taniec Wolności. Ma on sprowokować nas do wspólnego wyzwolenia od cierpienia i balastu uciemiężenia tamtego czasu.

Układ choreograficzny obrazujący „taniec wolności” w wykonaniu grupy tańca współczesnego Kiosk Ruchu. W ich choreografii istotne jest, aby ruch ukazywał naturalne „emocje” ciała, odwołujące się do wydarzeń Sierpnia ’80. Tancerze zespalają ruchy wynikające z emocji z ruchami mechanicznymi, obrazującymi przestrzeń Stoczni.

The Triumph of Freedom (outro/kulminacja)

Reminiscencja Modlitwy o Pokój przeniesiona na partie smyczkowe orkiestry ze spektakularnym finałem – kulminacją przez zawieszenie na ostatnim akordzie. Część ta jest wyrazem dumy z przemian, które zapoczątkowane zostały podczas wydarzeń sierpniowych również w Stoczni Szczecińskiej. Skłania do refleksji nad tym, czym jest dzisiaj wolność. Co oznacza dla nas osobiście? Czy tak naprawdę jesteśmy i czy potrafimy być wolni? Czy nie wpadliśmy w pułapki innych zniewalających systemów? Czy idea wolności jest w nas żywa, czy jest głęboka – czy tylko powierzchowna?

Artyści/Wykonawcy

Łukasz Górewicz (kompozytor – autor Freedom Symphony)

Urodzony w 1980 r. w Szczecinie. Wybitny, klasyczny i awangardowy skrzypek, obiecujący młody kompozytor. Członek Baltic Neopolis Quartet oraz Baltic Neopolis Orchestra, współpracujący z Orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej i Operą Szczecińską. Współtworzył m.in. wraz z Tymonem Tymańskim grupę 3 metry, z którą nagrał swój pierwszy album w wieku 16 lat, z zespołem Ecstasy Project, z Tomkiem Gwincińskim – współpraca zaowocowała wieloma projektami takimi jak Non Linear Ansamble oraz Maestro Trytony, nagraniem wielu albumów m.in. The Moon Music, stworzeniem muzyki do wielu przedstawień teatralnych, muzyki do filmów dla TVP o Stanisławie Wyspiańskim, Tadeuszu Nowaku. Stworzył muzykę do spektaklu dziecięcego Rejs na jawę biorącego udział w XIII Festiwal Muzyki Filmowej w Łodzi. Uznany polski artysta doceniony m.in. przez samego Leszka Możdzera.

Baltic Neopolis Orchestra

Smyczkowa orkiestra kameralna, w której składzie znaleźli się najlepsi szczecińscy muzycy – laureaci międzynarodowych konkursów i stypendiów artystycznych. Współpracowali m.in. z: Andrzejem Kulką, Bartłomiejem Niziołem, Kevinem Kennerem, Leszkiem Możdżerem. Szeroko rozpoznawalni, m.in. dzięki wspólnym projektom z Royal Academy of Music i Teatrem Sadller’s Wells z Londynu.

Jona Ardyn

Altowiolistka, pianistka i skrzypaczka. Ukończyła studia „viola performance” na University of Oklahoma w USA, prowadziła asystenturę na University of Missouri w Kansas City. Nagrywała m.in. w studiach Warner Bros i Universal w Los Angeles. Współpracowała z takimi artystami i orkiestrami jak: Diana Krall, Randy Newman, Gunther Schuller, Alf Clausen, James Newton Howard, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w San Joseph, Abilene i Forthworth. Jej piosenka Anything Goes została nominowana do 46. Międzynarodowego Sopot Festivalu w 2009 r.

Fractal Tree

Fractal Tree to projekt muzyczny, który łączy ze sobą rozmaite gatunki: trip-hop, jazz, drum’n’bass, breakbeat, rock czy ambient. To także brakujące ogniwo między muzyką klubową i klasyczną. Zespół otrzymał wyróżnienie w międzynarodowym konkursie kompozytorskim „Crash!”, organizowanym przez Stowarzyszenie „Zachęta” Sztuki Współczesnej. Fractal Tree to także działania z teatrem, prowokujące publiczność do poszerzania horyzontów (m.in. wieczory sztuki eksperymentalnej ART.AKT z grupą twórczą Krata Eon).

Krypton

Krypton (Krzysztof Berg) to muzyczny projekt elektroniczny zainicjowany w Szczecinie. Miał swój udział m.in. w : Leith Festival w Edynburgu, dawnej radiostacji BIS Polskie Radio (audycja Future Sessions), koncertach w ramach Warsaw Electronic Festival oraz jego pozawarszawskich odsłonach. Współpracuje z Baltic Neopolis Quartet.

Sin City Tribe

To projekt osób, które w latach 2001-2008 występowały pod nazwą Mademoiselle Le Cocu. Sin City Tribe to szczecińska formacja, łącząca w sobie trip-hop, elektronikę i jazz. Zainspirowani życiem miasta w ostatnim czasie nagrali dwa wideoklipy do utworów Frequencies i Wings. Muzycy realizowali projekty: 131281 – nawiązujący do wydarzeń wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, 13 sphere (koncert na placu Solidarności), Filipinki 50.

BF

Artystyczna osobowość, którą ukształtowali: Pink Floyd, Mike Oldfield, Vangelis, Jean Michel Jarre. BF zaczynał od programu Rebirth by dziś raczyć publiczność swoimi live act’ami za pomocą hardwaru. Grajac Live p.a. supportował takie gwiazdy jak Neil Landstrumm, Jerome Hill, Tobias Schmidt, Pacou, Marco Will, A. System, DJ Clementine, DJ Clodagh. Tworzy muzykę i współorganizuje dyżury kulturalne wraz z Marcinem Markowskim pod szyldem Colorfull Productz.

Krzysztof Ked Olszewski

Artysta wizualny, twórca fotoinstalacji, kreator kultury. Absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej, Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Wydziału Operatorskiego w PWSFTViT w Łodzi. Kurator Miejskiej Galerii Sztuki 13 Muz. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuki Wizualnej inSPIRACJE w Szczecinie. Wielokrotny laureat stypendium artystycznego Miasta Szczecina, ASP w Poznaniu, Łódzkiej PWSFTViT, otrzymał również Nagrodę Artystyczną Miasta Szczecin za rok 2009.

Marta Garbaczewska

Studentka Wydziału Malarstwa Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Trzykrotna laureatka Stypendium Artystycznego Miasta Szczecina. Współtwórczyni symbolicznej Mandali 31 sierpnia 2008 r. zrealizowanej w Szczecinie podczas wydarzenia „Tybet – prawo do wolności”. Autorka projektu PoMorze sztuki, w ramach którego wystawiała swoje prace.

Pani Pawlosky

Laureatka festiwalu Nokia Trends LAB oraz autorka live act video z formacją Booka Shade. Uczestniczyła również w łódzkim PLUS CAMERIMAGE 2007 – z filmem Szcześliwy dzień. Ostatnio współpracowała z kapitanem Commodore oraz francuską grupą DOP.

Agata Witkowska

Łączy fotografię i media wideo. Wykształcenie zdobyła na Poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. W czerwcu tego roku we współpracy z Galerią GREEN POINT zrealizowała pracę dyplomową w przestrzeni miejskiej Poznania. Laureatka stypendiów ASP Poznań oraz tegorocznego indywidualnego Stypendium Artystycznego Miasta Szczecina.

Black Solid Studio

Black Solid Pictures jest inicjatywą zajmująca się szeroko pojętymi realizacjami wideo. Realizowali teledyski dla najbardziej rozpoznawalnych gwiazd szczecińskiej sceny muzycznej, takich jak: Łona, Beata Andrzejewska oraz PJR i Silo.

GTW Kiosk Ruchu

Grupa tańca współczesnego Kiosk Ruchu powstała w 2009 r. Trzon grupy stanowią: Krzysztof Lubka , Agata Adamowicz, Agnieszka Jabłońska, Jagoda Szafarkiewicz. W swej twórczości starają się połączyć elementy sztuki performatywnej z pogranicza tańca i teatru. W ramach Freedom Symphony Kiosk Ruchu zaprosił do współpracy najlepszych szczecińskich tancerzy.

Uzupełnienie z 16 VIII 2010 r.:

Uprzejmie informujemy, że zmianie uległo miejsce realizacji projektu Freedom Symphony oraz jego data i godzina. Przedsięwzięcie będzie miało miejsce w Teatrze Letnim, w czwartek 26 sierpnia 2010 r. o godz. 21:00 (wpuszczamy od godz. 20:00).

Zosia Gliszczyńska
Klub 13 Muz