Opublikowane przez w Architektura i Urbanistyka.

Minister kultury uwzględnił skargę mieszkańców dawnej willi Grueneberga przy ul. Batalionów Chłopskich w Zdrojach. Konserwator zabytków w Szczecinie będzie musiał sprawę domu, którego budowa datowana jest na 1912 r. ponownie rozpatrzyć – pisze dziś „Kurier Szczeciński”.

Tym samym odżyły mieszkańców domu, że uda się im go ocalić. Miasto chce bowiem wyburzyć budynek, bo ma tam przechodzić trasa przyszłego szybkiego tramwaju.

Minister kultury, uchylając decyzję konserwator zabytków Ewy Staneckiej, która dawała miastu możliwość dokończenia wywłaszczenia i wypłaty odszkodowań, a następnie wyburzenia wilii stwierdził, że konserwator wydała ją z naruszeniem 2 artykułów kodeksu postępowania administracyjnego.

Mieszkańcy cieszą się z tej decyzji i mają nadzieję, że do wyburzenia willi nie dojdzie. Ale miasto zapewnia, że jego plany wciąż aktualne. Fakt, iż konserwator zabytków wydał taką decyzję świadczy, że kwestie zabytkowości i walorów domu nie są tak do końca pewne – oświadczył „Kurierowi” Piotr Landowski, z biura prasowego Urzędu Miasta.

Barbara Gondek, Polskie Radio Szczecin, 29 VII 2010 r.