Opublikowane przez w Biblioteka, Patronat, Wydarzenia.

Oddajemy w Państwa ręce jedenastą publikację z naszej szczecińskiej serii. Gumieńce, Świerczewo jest monografią dzielnic, która ukazuje ich historię oraz zabytki. Gumieńce, których rozwój przypada na pierwszą połowę XX w., stały się ważnym miejscem dla historii miasta, zarówno niemieckiej jak i polskiej. Świerczewo, to jedna z najmniejszych dzielnic Szczecina, której kształt ulegał z biegiem czasu znacznym przeobrażeniom. Obecnie nazwa Świerczewo jest wypierana przez nazwy dwóch leżących na terenie dzielnicy osiedli: Kaliny oraz Przyjaźni.

Położenie tych dzielnic na obrzeżach miasta pozwala im w naturalny sposób ewoluować i tworzyć nowy wizerunek Szczecina. Gumieńce w serii PTH ukazało się po raz pierwszy w 2006 r. Obecnie wydanie zostało uzupełnione o dodatkową ikonografię oraz sąsiadującą dzielnicę Świerczewo. W przygotowaniu są już następne części, które wierzymy, że z czasem stworzą kompletny obraz naszego miasta.

Pomorskie Towarzystwo Historyczne

Książka dostępna jest już w Księgarni Zamkowej, Antykwariacie Pomorskim oraz Domu Księgarskim J&J a wkrótce we wszystkich dobrych księgarniach.

Marek Łuczak, Szczecin Gumieńce, Świerczewo, Szczecin 2010.