Opublikowane przez w Wydarzenia.

Od czwartku w Szczecinie rozpoczyna się II Jarmark Jakubowy. Program Jarmarku jest już znany i dostępny na stronie www.katedra.szczecin.pl. Wielka impreza, która ma stać się nową tradycją miasta, potrwa 4 dni. Stragany staną wokół katedry i w przylegających do bazyliki ulicach.

Swój udział zapowiedziało 90 wystawców z całej Polski, większość z Pomorza, ale również z Podlasia, Podkarpacia i innych regionów kraju. Mają być pokazy sztuki piekarniczej, koncert Arki Noego, występy folklorystyczne, promocja regionalnych rzemieślników, a także korowód jakubowy i odpust to tylko niewielka część jarmarkowego programu.

– Całość rozpocznie hejnał z wieży katedralnej w czwartkowe południe – mówi ks. Maciej Pliszka ze szczecińskiej katedry. – Będzie to także pewien początek, nie chce nazywać tego od razu nowej tradycji, ale jakiejś idei, że po coś ta wieża jest i wokół czegoś musi się koncentrować także rynek Starego Miasta.

Jarmark ma promować nie tylko katedrę ale cały Szczecin. – Idea jest taka, że skoro świątynia jest w takim centralnym miejscu i jest ona taka piękna i majestatyczna i teren wokół niej jest do zagospodarowania, bo jest piękny i potencjał tego miejsca jest przeogromny, to bierzmy przykład z innych miast, które przez takie elementy przyciągają turystów, ubogacają swoją kulturę, promują się – tłumaczy ks. Maciej Pliszka.

Uczestnicy I Jarmarku Jakubowego chwalili inicjatywę. – Jeśli Gdańsk ma Jarmark Dominikański, Kraków ma jarmark, to może dobrze byłoby stworzyć taką tradycję w Szczecinie przy katedrze św. Jakuba, brakowało czegoś takiego w mieście – mówili szczecinianie rok temu.

Piotr Kołodziejski, Polskie Radio Szczecin, 18 VII 2010 r.