Opublikowane przez w Pomniki.

Czy na placu Grunwaldzkim stanie nowy pomnik upamiętniający patriotyczną manifestację z 1945 r.? Zdecydują o tym radni. Ma to być głaz upamiętniający pierwszą manifestację patriotyczną w polskim Szczecinie. Inicjatorem powstania pomnika jest katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

– Okazją do tego są 2 rocznice: bitwy grunwaldzkiej i manifestacji w Szczecinie – mówi Edmund Glaza, współpomysłodawca. – Lokalizacja ma przypomnieć wydarzenie, kiedy Polacy zgromadzili się na placu, który jeszcze w 1945 r. nosił imię Kaiser Wilhelm Platz.

Manifestacja połączyła różne środowiska, bo PPR, PPS, PSL i harcerzy. Będzie to głaz z tablicą o treści: w dniu 8 maja 1945 roku upadła III Rzesza. W niedzielę, 15 lipca 1945 roku w rocznicę bitwy pod Grunwaldem, na placu Grunwaldzkim w polskim Szczecinie odbyła się wielka manifestacja patriotyczna i religijna Polaków – wygnańców, tułaczy, którzy tutaj znaleźli swój dom. W 600-lecie tego wielkopomnego zwycięstwa „praojcom na chwałę, braciom na otuchę” miasto Szczecin tę tablicę poświęca.

Głaz ma stanąć na skwerze od strony alei Jana Pawła II, ale są głosy przeciwne lokalizacji pomnika w tym miejscu.

– Zły pomysł i fatalne wykonanie – mówi o projekcie Michał Rembas, historyk regionalista. – Takie pomniki stoją w każdym powiatowym mieście, czy nie stać nas na coś bardziej niebanalnego? Czy musimy zawsze wspominać patriotyczną przeszłość? Zresztą manifestacja nie była tak znacząca, żeby upamiętniać ją na reprezentacyjnym placu miasta. Nie wszyscy, którzy tu przyjechali byli tułaczami, część z nich szukała lepszego życia. Powinniśmy dbać o pl. Grunwaldzki, a nie stawiać byle co.

Przypomnijmy, że we wrześniu ubiegłego roku z placu zniknęła tablica ku czci generała Karola Świerczewskiego. Protestował przeciw temu społeczny Komitet Obrony Historycznych Pamiątek Szczecina. Decyzję o usunięciu płyty pamiątkowej podjęli radni. Zdecydowali, że generał trafi do zbiorów Muzeum Narodowego, następnie do Centrum Dialogu „Przełomy”. Za usunięciem tablicy byli członkowie polskiego stowarzyszenia patriotycznego „Kontra 2000”.

Marek Jaszczyński, Głos Szczeciński, 2 VII 2010 r.