Opublikowane przez w Ciekawostki.

Ponad tysiąc podpisów zebrano już pod inicjatywą na rzecz nadania imienia św. Jakuba miastu Szczecin. Św. Jakub Apostoł jest od ponad 800 lat patronem szczecińskiej katedry, a także opiekuje się pielgrzymami. 25 lipca w jego święto w szczecińskiej katedrze odpustem parafialnym będzie kończył się II Jarmark Jakubowy.

Św. Jakub jest pochowany w Santiago de Compostela w Hiszpanii i tam pielgrzymują mieszkańcy z całej Europy. – Szlaki św. Jakuba zostały wpisane jako wspólne dziedzictwo kulturowe całej Europy, a Szczecin znajduje się na tym szlaku – mówi ks. Paweł Ostrowski z bazyliki archikatedralnej w Szczecinie. – Wiemy, że od Kłajpedy wędrowano szlakiem pomorskim przez Szczecin i tu się zatrzymywano i wyruszano w dalszą drogę.

Św. Jakub ze szczecińskiej katedry.

To jednak nie jedyny argument, który przemawia za przyjęciem świętego patrona przez miasto Szczecin. – Trzeba powiedzieć, że duże znaczące miasta, metropolie mają swoich patronów i możemy porównać znane obchody ku czci św. Marcina w Poznaniu, który jest patronem tego miasta – tłumaczy ks. Paweł Ostrowski.

Podpisy można składać przynajmniej do końca czerwca m.in. w sklepiku katedralnym, w lipcu mają one trafić do rady miasta. Więcej szczegółów na stronie http://szczecin.jakubowy.pl.

Piotr Kołodziejski, Polskie Radio Szczecin, 20 VI 2010