Opublikowane przez w Edukacja, Wydarzenia.

Milicjanci z ZOMO przywitali młodzież, która wzięła udział w nietypowych lekcjach w historycznych miejscach Szczecina. Uczniom m.in. z Koszalina i Szczecina pokazano stołówkę w Stoczni Szczecińskiej. To tam podpisano porozumienia sierpniowe.

Grupa rekonstrukcyjna wcieliła się w ZOMO-wców, którzy przeprowadzili rewizje w autokarze, znaleźli ulotki, później młodzież w kordonie doprowadzili do miejsca zajęć. Na szczęście byli to tylko członkowie grupy rekonstrukcyjnej ZOMO Szczecin.

Stanisław Wądołowski, jeden z przywódców strajku w Sierpniu ’80 w Stoczni Szczecińskiej patrząc na funkcjonariuszy ZOMO mówił, iż są zbyt kulturalni i grzeczni jak na tamte czasy. – Oni tu stali dookoła i nie bawili się, tylko od razu przewracali – mówił Wądołowski. Jeden ze stoczniowców powiedział, iż trudno w radiu pokazać chamstwo ówczesnych ZOMO-wców.

To trzecia już lekcja historii zorganizowana przez Centrum Dialogu Przełomy. Poprzednie odbyły się w porcie szczecińskim z okazji 20-lecia strajku z Sierpnia ’88 roku, była też lekcja historii w kościele na Pocztowej tam w latach osiemdziesiątych zbierała się szczecińska opozycja.

Grzegorz Gibas, Polskie Radio Szczecin, 16 VI 2010 r.