Opublikowane przez w Edukacja, Wydarzenia.

Za dwa miesiące 30. rocznica Sierpnia ’80. Jak wyglądały  strajkowe dni, dlaczego ludzie zdecydowali się strajkować, ile było w nich lęku, a ile nadziei – o tym uczniom z liceów w Chojnie, Dębnie, Koszalinie i Szczecinie opowiedzą uczestnicy strajków – Stanisław Kocjan i  Stanisław Wądołowski. Lekcje odbędą się w sali świetlicy stoczniowej, w której obradował Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, prowadzono negocjacje ze stroną rządową i w której podpisano pierwsze w Polsce Porozumienia Sierpniowe. Po lekcjach młodzież będzie miała okazję odbyć krótką wycieczkę po stoczni.

Lekcje uatrakcyjnią tzw. reenactorzy, członkowie grupy rekonstrukcyjnej, którzy podczas lekcji wystąpią w oryginalnych strojach MO i ZOMO. „Milicjanci” zaprezentują stroje i sprzęt używany przez te formacje w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Przeprowadzą także rewizję autokarów, którymi na lekcje do stoczni przyjadą licealiści z Chojny, Dębna, Koszalina i Szczecina. Uczniowie będą mogli na żywo zobaczyć jak wyglądało „bijące serce partii”.

Początek tej oryginalnej i „żywej” lekcji historii w środę 16 czerwca o godz. 10 przed bramą główną Stoczni Szczecińskiej.

Zapraszamy!

http://zomo.szczecin.pl