Opublikowane przez w Pomniki, Wydarzenia.

W Szczecinie odsłonięto pomnik powielacza – legendarnego urządzenia, bez którego trudno sobie wyobrazić istnienie demokratycznej opozycji w PRL. Pomnik tymczasowo został ulokowany pomiędzy Bramą Portową, a Placem Zwycięstwa, ale później zostanie przeniesiony w miejsce obok dawnego grzybka, gdzie niegdyś odbywały się demonstracje Ruchu „Wolność i Pokój”. Bo właśnie byli działacze tej opozycyjnej organizacji byli inicjatorami upamiętnienia powielacza na 25-lecie organizacji. Pomnik zaprojektowała Dorota Tołłoczko-Femerling.

– Powielacz odsłonięto z okazji 25-lecie Ruchu „Wolność i Pokój” – przypomniał dziś Bartosz Sawicki, uczestnik Ruchu. – Była to jedna z ważniejszych organizacji opozycyjnych w latach osiemdziesiątych.

Mirosław Witkowski kiedyś działacz WiP-u wspominał jak drukowało się na powielaczu. – Młodzi ludzie nie wiedzą co to jest powielacz; myślą, że to ksero. To urządzenie było na prąd, najpierw trzeba było wypisać na maszynie matrycę i zakładało się odbijało czyste kartki papieru.

Grzegorz Gibas, Polskie Radio Szczecin, 12 VI 2010 r.

Fot. http://szczecin.eu