Opublikowane przez w Architektura i Urbanistyka.

Córka koncernu Inter Ikea, firma Swede Center nie może rozpocząć budowy w Szczecinie w okolicy Bramy Portowej, bo wojewódzki konserwator nie wydał do tej pory zezwolenia na prace ziemne. Swede Center oficjalnie wstrzymała procedurę ubiegania się o pozwolenie na budowę dwóch biurowców, które mają stanąć przy Bramie Portowej. O wydanie pozwolenia firma wystąpiła na początku kwietnia. Według wcześniejszych zapowiedzi, prace nad biurowcem koło poczty miały ruszyć jeszcze w tym roku, prawdopodobnie w sierpniu.

– Wniosek złożony przez Swede Center był niekompletny – tłumaczy Dariusz Wołoszczuk z biura prasowego miasta. – Firma dostała czas na jego uzupełnienie do 25 maja. Nie uzupełniła go, ale za to wystąpiła o wstrzymanie całej procedury. Nie tłumaczono, dlaczego.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że są kłopoty z konserwatorem zabytków. Postanowiliśmy sprawdzić tę informację.

– Firma otrzymała od nas uzgodnienia – mówi Małgorzata Gwiazdowska, miejski konserwator zabytków. – Stało się to niemal dwa miesiące temu.

Dzwonimy więc do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie. To ta instytucja wydaje zezwolenia na prace ziemne.

– Jeszcze nie ma odpowiedzi, pismo jest w trakcie rozpatrywania – brzmi krótka odpowiedź pracownicy, która nie chciała się przedstawić. Nie odpowiedziała też, jaka jest przyczyna wstrzymywania odpowiedzi.

Przedstawiciel Swede Center miał do nas oddzwonić w tej sprawie i odpowiedzieć na pytania, ale tego nie uczynił. Nie wiemy więc, czy obie budowy (po zburzonym grzybku i pawilonach gastronomicznych przy poczcie) rozpoczną się zgodnie z zapowiedziami.

Marek Rudnicki, Głos Szczeciński, 3 VI 2010 r.

Fot. swedecenter.pl