Pazim ma 20 lat

16 maja br. minęło dokładnie dwadzieścia lat od powstania spółki Pazim, zarządzającej największym i najnowocześniejszym kompleksem biurowo-hotelowym Szczecina.

Trochę historii

Pomysł budowy w Szczecinie dużego biurowca, który miał funkcjonować pod nazwą „Centrum Zarządzania Flotą” powstał jeszcze w latach siedemdziesiątych. Od początku motorem jego realizacji była Polska Żegluga Morska, jednak przez długie lata PŻM nie udawało się zmobilizować innych firm związanych z morzem do przystąpienia do projektu. Szansa taka pojawiła się dopiero w drugiej połowie lat osiemdziesiątych, kiedy zainteresowanie partycypacją w finansowaniu inwestycji wyraziły m.in. Polskie Linie Oceaniczne oraz „Transocean”. Gdy jednak przystąpiono do zawiązywania spółki z przyszłym wykonawcą kompleksu, austriacką firmą budowlaną „Ilbau” – PŻM znów została sama. Ostatecznie 16 maja 1990 r. to właśnie przedstawiciele tych dwóch podmiotów złożyli swoje podpisy pod aktem zawiązania spółki Pazim. Udziały podzielono następująco: 74 proc. posiadała PŻM, zaś 26 proc. firma „Ilbau”.

Wybór w przetargu spółki „Ilbau” z Wiednia wydawał się oczywisty. Za firmą tą przemawiały inwestycje już wykonane w Polsce a przede wszystkim realizacja najbardziej wówczas luksusowej budowli w kraju, czyli hotelu „Mariott” w Warszawie. Sama nazwa spółki Pazim to skrót od dwóch partnerów: PZM i A-ustria I-lbau. Austriacki projekt autorstwa Miroslava Genga i Ivo Majorunca, zakładał znaczne rozszerzenie pierwotnych skromniejszych planów budowlanych PŻM (pierwszy pomysł zakładał wybudowanie jedynie hotelu, gdzie w części administracyjnej miały znajdować się biura PŻM) przewidując powstanie olbrzymiego kompleksu biurowo-hotelowo-handlowego, z 22 piętrowym biurowcem, podziemnym garażem na 350 miejsc, Centrum Handlowym i Bankowym oraz luksusowym hotelem. Umowa przewidywała, że budowa trwać będzie zaledwie 24 miesiące od momentu położenia kamienia węgielnego.

Wykonawca spełnił warunki umowy: kamień węgielny położono pod budowlę 12 grudnia 1990 r., natomiast otwarcie obiektu nastąpiło 9 listopada 1992 r. Początki działalności kompleksu Pazim nie były jednak łatwe, chociażby z tego powodu, iż obiekt znacznie wyprzedzał swój czas. Szczecin nie rozwijał się wówczas tak szybko, jak zakładali to planiści, a na nowoczesne i komfortowe biura Pazimu klienci znajdowani byli bardzo powoli. Ten okres mamy już jednak dawno za sobą. Aktualnie wszystkie części kompleksu są optymalnie wykorzystane a chociaż przez lata Pazimowi przybyło konkurencji, jednak w dalszym ciągu, jako obiekt tzw. klasy A, jest on najnowocześniejszym i dysponującym najbardziej kompleksową ofertą budynkiem użyteczności publicznej w Szczecinie.

Współczesny Pazim

Pazim od początku swojej działalności stworzył swoiste centrum gospodarcze na mapie miasta. Obiekt posiada ponad 22 tysiące metrów kwadratowych powierzchni biurowych i oferuje swoim klientom nowoczesną centralę telefoniczną, łącza internetowe o dużej przepustowości, pełną ochronę przeciwpożarową, całodobową służbę ochroniarską, strzeżony parking podziemny, klimatyzację pomieszczeń, punkty obsługi kurierskiej, słowem to wszystko co związane jest z nowoczesnym standardem prowadzenia działalności gospodarczej. Klientami kompleksu jest kilkadziesiąt różnych firm, począwszy od najważniejszego – Polskiej Żeglugi Morskiej (obecnie stuprocentowym właścicielem spółki Pazim jest Grupa PŻM), poprzez duże banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, znane firmy z branży IT, media, skończywszy na wielu drobnych podmiotach.

Ważnym składnikiem kompleksu Pazim jest część hotelowa, działająca pod marką Radisson Blu (wcześniej Radisson/SAS). Mimo, iż w Szczecinie w ostatnich latach wybudowano kilka nowoczesnych hoteli, jednak Radisson Blu wciąż należy do najbardziej atrakcyjnych. To właśnie tutaj najchętniej nocują najważniejsi goście przybywający do miasta, ludzie biznesu, kultury czy polityki. Ogromnym atutem hotelu są największe sale konferencyjne w Szczecinie, wynajmowane do niezliczonej ilości konferencji, seminariów, zjazdów i spotkań międzynarodowych.

Goście Radisson Blu chwalą nie tylko komfort pokoi, znakomitą kuchnię, czy bogatą ofertę rozrywkową, ale również doceniają fakt umiejscowienia obiektu w samym centrum Szczecina, skąd blisko jest do najważniejszych instytucji publicznych oraz atrakcji turystycznych miasta. Ogromnym powodzeniem – nie tylko wśród klientów hotelu – cieszy się, znajdujące się w kompleksie, największe na Pomorzu i jedne z najlepiej wyposażonych w kraju centrum odnowy biologicznej „Baltica Wellness & SPA”. Chociaż działa ono dopiero od dwóch lat, zdążyło już zdobyć liczne wyróżnienia, m.in. tytuł najlepszego ośrodka typu DAY SPA roku 2009 w Polsce przyznanego podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych we Wrocławiu.

Omawiając liczne atrakcje kompleksu nie sposób nie wspomnieć o Cafe 22, znajdującej się na najwyższej kondygnacji biurowca Pazim. Odwiedziny tego miejsca, degustacja znakomitych deserów serwowanych przez kawiarnię, a przede wszystkim podziwianie panoramy Szczecina, to nieodłączny punkt każdej wycieczki i indywidualnej wizyty w mieście. Z kolei dla amatorów nocnych rozrywek idealną propozycją jest pazimowska Baila Club, mieszcząca się przy hotelowym dziedzińcu i słynąca z doskonałej muzyki, wybornych drinków i mistrzowskich barmanów. Jakby tego było mało, spółka Pazim zarządza również restauracją na statku „Ładoga”, zacumowanym przy Wałach Chrobrego oraz dwoma statkami białej floty „Odra Queen” i „Peene Queen”. Dla turystów i szczecinian, odwiedzających tę część miasta, wstąpienie na „Ładogę”, wyborny posiłek wybrany z rosyjskiego menu, a potem podróż stateczkiem po porcie – to najlepszy sposób na sobotnio-niedzielny wypoczynek.

Nie tylko dla Szczecina

20 lat temu wcielono w życie pomysł budowy szczecińskiego kompleksu Pazim. Od tego czasu stał się on bohaterem niezliczonych pocztówek, artykułów prasowych oraz wspomnień wyniesionych przez turystów z pobytu w Szczecinie. Chociaż dwie dekady to bardzo długo, jednak w dalszym ciągu obiekt ten uznawany jest za supernowoczesny i będący prawdziwą wizytówką miasta. Dzięki Pazimowi postała nowa geografia centrum, z ciągami handlowymi najlepszych sklepów oraz bankami, które lokalizację w pobliżu pl. Rodła uznają za najbardziej atrakcyjną dla prowadzenia biznesu.

Biurowiec Pazimu zwany popularnie „termosem” pozostaje też wciąż najwyższym budynkiem w mieście, mierząc 83 metry a razem z masztem antenowym – aż 113 metrów. Jednak to nie jego wysokość sprawia, że od lat budzi takie pozytywne emocje szczecinian. W 1996 r. w konkursie Kuriera Szczecińskiego na „Budynek 50-lecia polskiego Szczecina” Pazim uznany został „Misterem Szczecina”. Minęło kolejnych 13 lat i w ubiegłorocznym konkursie Urzędu Marszałkowskiego i „Gazety Wyborczej” na najlepszy budynek użyteczności publicznej Szczecina ostatnich 20 lat – Pazim znów stanął na najwyższym stopniu podium. Wciąż otrzymywane wyróżnienia świadczą więc o tym, że ryzyko podjęte w 1990 r., gdy decydowano o zawiązywaniu spółki Pazim i rozpoczęciu budowy kompleksu „wyprzedzającego swój czas”, opłaciło się.

Chociaż czas płynie a w Szczecinie planowanych jest wiele nowych inwestycji, wydaje się, że kompleks Pazim jeszcze przez długie lata będzie dzierżył prymat w lokalnej urbanistyce. Również spółka odpowiedzialna za jego obsługę ma się dobrze: od lat przynosi zyski i jest prawdziwą chlubą całej Grupy PŻM. Z okazji obecnego jubileuszu warto życzyć jej tego samego na co najmniej kolejne 20 lat.

Krzysztof Gogol

Fotografie udostępnione przez Pazim Spółkę z o.o. – wszelkie prawa zastrzeżone.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Architektura i Urbanistyka, Fotografie, Historia, Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.