Opublikowane przez w Architektura i Urbanistyka, Kultura i Sztuka.

Obok budynku Teatru Polskiego powstanie Teatr Elżbietański. Ma być letnia scena, kawiarnia, galeria. Marszałek obiecuje pieniądze, mieszkańcy są zachwyceni. Pomysł nabierze kształtów, kiedy zobaczymy pierwsze wizualizacje – mówi ostrożnie Jacek Gałkowski, zastępca dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Polskiego w Szczecinie.– Będzie można o nich mówić po zakończeniu konkursu na projekt architektoniczny, który ogłosimy jeszcze w czerwcu.

Wstępne plany zakładają wielkie zmiany. Budynek teatru ma być połączony z obiektem znajdującym się po jego lewej stronie. W nim, na parterze miałaby powstać galeria sztuki, a nad nią pomieszczenie ze sceną kabaretową mieszczącą blisko 250 osób.

– Łącznikiem obu budynków mógłby być tunel lub pomost umieszczony kilka metrów nad ziemią, jednak o tym zadecydują architekci i projektanci – mówi Gałkowski. – Mamy w głowie pewne pomysły i będziemy je proponować, jednak pozostawiamy w tej kwestii dużą swobodę realizatorom.

Największa inwestycja planowana jest na tyłach teatru. Ma tam powstać letnia scena na wzór Teatru Szekspirowskiego, który w oryginale ma kształt okręgu. Spektakle pod gołym niebem odbywałyby się na niej głównie latem i wiosną. Dyrekcja ma jednak nadzieję, że scena będzie miała rozsuwany dach, który umożliwi wystawianie przedstawień także w chłodniejsze i deszczowe dni. Na widowni mogłoby zasiąść od 500 do 700 widzów.

Na terenie należącym do teatru powstać ma także kawiarnia, w której mieszkańcy mogliby poczekać na rozpoczęcie spektaklu i porozmawiać z aktorami przy kawie i ciastku. Oprócz tego planowane jest także utworzenie dodatkowych miejsc do występów i przeprowadzania prób, stworzenie przestronnej przebieralni, pokoi dla aktorów, garderoby i specjalnego magazynu. Po remoncie i przebudowie Teatr Polski w Szczecinie pomieściłby w sumie ponad 1200 widzów.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem do roku 2015 inwestycja będzie gotowa. Szacuje się, że całość pochłonie ok. 20-35 mln zł. Pieniądze obiecał urząd marszałkowski.

– Staramy się wprowadzić koncepcję wybudowania Teatru Elżbietańskiego tuż obok Teatru Polskiego do przyszłorocznego budżetu oraz do wieloletniego planu inwestycyjnego – mówi wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego, Witold Jabłoński. – Już teraz teatr otrzyma środki na opracowanie koncepcji. Wydaje mi się, że jest to wspaniały pomysł. W sezonie letnim widzowie będą mieli z Teatru Elżbietańskiego widok na rozlewisko Odry i na Łasztownię.

Co o planach Teatru Polskiego myślą szczecinianie? – Letnia scena to świetny pomysł – mówi Joanna Piekarska, studentka Wyższej Szkoły Humanistycznej w Szczecinie. – Na pewno wybiorę się do teatru na spektakl pod gołym niebem.

Paulina Targaszewska, Marek Rudnicki, Głos Szczeciński, 20 V 2010 r.