Opublikowane przez w Architektura i Urbanistyka.

Co najmniej 8 milionów złotych potrzeba na uruchomienie szkoły baletowej w zabytkowej olejarni przy ul. Dębogórskiej w Szczecinie. Zrujnowany obiekt dzierżawi Fundacja Balet. Plany zakładają, że przy Dębogórskiej powstanie szkoła baletowa, teatr i hotel. Wciąż nie ma jednak środków na remont obiektu i jego adaptację na potrzeby szkoły. W tym roku na renowację olejarni ministerstwo kultury przeznaczyło 300 tysięcy złotych. O 200 tysięcy fundacja stara się od miasta. Do podjęcia decyzji o ich przekazaniu przekonywała radnych prezes Fundacji „Balet” Maria Andrzejewska. – Sam projekt jest na pewno bardzo dobry dla Szczecina – uważa Andrzejewska.

Według kosztorysu, odnowienie części, w której będzie się mieścić szkoła ma pochłonąć około 8 milionów złotych. – Dotychczasowe nakłady to mało – stwierdził radny Tomasz Grodzki. – Za 1 czy 2 mln złotych to się tego nie zrobi.

– Zwłaszcza, że Stara Olejarnia to zabytek – mówi konserwator Małgorzata Jankowska. – Obiekt wpisano do rejestru zabytków, groziła mu rozbiórka, byli chętni do pozyskania terenu.

Jeśli wystarczy pieniędzy, fundacja chce odnowić część elewacji budynku.

Aneta Łuczkowska, Polskie Radio Szczecin, 12 V 2010 r.