Słuchowisko dokumentalne „Obraz”

Historia miesięcznika „Obraz” i losy głównych bohaterów dokumentują współczesną historię Szczecina. 25 stycznia 2010 r. w radiowym Studiu S-1 spotkało się, niekiedy po raz pierwszy od dwudziestu lat grono osób, twórców pisma dziennikarzy, kolporterów, łączników, drukarzy, właścicieli mieszkań, w których odbywały się kolegia redakcyjne. Odtwarzana wspólna historia, tworzy kanwę słuchowiska.

Każda z 10 osób oddzielnie we własnym wspomnieniu, przypomina relacje i fakty z przeszłości. Część nagrań wykonano poza Szczecinem, z osobami które wyjechały z regionu. Drukarnia i kolportowanie pisma są ilustrowane krótkimi reportażami. Całość uzupełniają cytaty z historycznych numerów Obrazu, takie jak wywiad (1987) z Wałęsą, czy artykuły dotyczące konfliktu z NRD o tor wodny w Świnoujściu.

Dokument powstał przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w Szczecinie. 17 maja chcielibyśmy zorganizować w S-1 publiczne odsłuchanie słuchowisk i spotkanie z bohaterami dokumentu.

Obraz to tytuł miesięcznika wydawanego przez cały stan wojenny po wybory 4 czerwca 1989 roku. Ukazało się ponad pięćdziesiąt numerów. Pierwsze rozmowy i przygotowania zaczęły się w marcu 1983 roku, zaś pierwszy numer ukazał się w maju. Wydawcą był Niezależny Zespół Solidarnościowy – Szczecin. Kolportowany był do wielu ośrodków w całym kraju,jak Warszawa,Kraków czy Poznań.

Dostarczał czytelnikom solidną garść informacji, dawał tematy do dyskusji, prezentował stanowiska ugrupowań ugrupowań politycznych, zajmował się problemami społecznymi i narodowymi, również poezja i proza gościły na łamach miesięcznika.

Sylwester Woroniecki, Polskie Radio Szczecin, 10 V 2010 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.