Opublikowane przez w Biblioteka, Patronat, Wydarzenia.

Oddajemy w Państwa ręce nową publikację Pomorskiego Towarzystwa Historycznego dotyczącą historii i zabytków Gminy Kołbaskowo. Jest to pierwsza próba zebrania materiałów i przedstawienia ich na ponad 300 stronach w chronologii historycznej. Mamy nadzieję, iż ta prosta w formie publikacja będzie stanowić solidną podstawę do dalszych badań i poszerzania wiedzy o historii tego regionu.

Gmina Kołbaskowo obejmuje obszar położony przy zachodniej granicy Polski, przez wieki stanowiący rolnicze zaplecze miasta Szczecina. Większość miejscowości gminy ukształtowała się już w XII–XIV wieku, dominantami w krajobrazie są gotyckie kościoły w Barnisławiu, Będargowie, Bobolinie, Kamieńcu, Kołbaskowie, Karwowie, Smolęcinie, Stobnie i Pargowie. Z biegiem czasu ich architektura ulegała zmianom, jednak wciąż zachowuje swoje kamienne, średniowieczne oblicze. Położenie gminy na południowy-zachód od Szczecina, pomiędzy granicą państwową a brzegiem Odry, w naturalny sposób daje jej możliwości rozwoju handlu oraz wykorzystania nowych terenów pod budownictwo mieszkaniowe. W ciągu ostatniego czasu miejscem intensywnej zabudowy mieszkaniowej są Przecław i Warzymice, gdzie powstaje nowoczesna kilkupiętrowa zabudowa wielorodzinna, również w Ustowie, Kurowie i Siadle Dolnym wznoszone są nowe osiedla domów jednorodzinnych.
Gmina Kołbaskowo to miejsce, gdzie wielowiekowa pomorska i niemiecka tradycja koegzystują na dobrych zasadach z naszą obecną polską teraźniejszością.

Marek Łuczak, Pomorskie Towarzystwo Historyczne

Publikacja powstała z inicjatywy Gminy Kołbaskowo, w przekonaniu, że wiedza potrafi podsycać i współtworzyć poczucie tożsamości i identyfikowania się z naszą gminą, z jej historią, miejscami i ludźmi, którzy tu żyli. Przekonani jesteśmy, że książka będzie wspaniała lekturą dla tych z Państwa, którzy mieszkacie i współtworzycie historię tych terenów już od dawna, ale i dla tych, którzy dopiero odnaleźliście w naszej gminie swoją Małą Ojczyznę…

Małgorzata Schwarz, zastępca wójta Gminy Kołbaskowo

Książka dostępna już od 7 kwietnia 2010 r. w Księgarni Zamkowej i Antykwariacie Pomorskim, a wkrótce we wszystkich dobrych księgarniach.