Opublikowane przez w Fotografie.

W miejscu, gdzie dzisiaj stoi hotel „Campanile”, do 1899 r. znajdował się hotel „Drei Kronen”, a od 1901 r. – Warenhaus (dom towarowy) „Aronheim & Cohn”.

Hotel „Drei Kronen”, w którym do momentu likwidacji w 1899 r. miał swoją siedzibę zakład fotograficzny, którym kierowało przynajmniej czterech różnych, popularnych w tym czasie fotografów. Na zdjęciu, po lewej stronie, widać napis reklamowy na ścianie szczytowej, a na zdjęciu poniżej – front budynku od Breite Straße.

Właścicielami zakładu byli:

Waldow F. & Spaethen (-1878)
Eurich B. (1879-1890)
Bock P. (1891-1893)
Bergschmidt R. (1894-1898)

W 1901 r. otwarto w tym samym miejscu Warenhaus „Aronheim & Cohn”. W budynku tym także mieścił się zakład fotograficzny, nie są jednak znane nazwiska fotografów. Na zdjęciach z tego okresu znajduje się jedynie monogram domu towarowego „AC”, napis „Photographisches Atelier” i adres.

Cykl ten powstał głównie na bazie szczecińskich ksiąg adresowych, własnej kolekcji zdjęć szczecińskich fotografów (liczącej obecnie ok. 250 sztuk) oraz fotografii ulic i budynków udostępnionych przez Portal Miłośników Dawnego Szczecina sedina.pl. Wykorzystanie materiałów i zdjęć bez zgody właścicieli jest zabronione.

Ryszard Hałabura