Opublikowane przez w Biblioteka, Wydarzenia.

Polskie Radio Szczecin oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie zapraszają na promocję książki „Fikcja czy rzeczywistość? Wybór audycji Polskiego Radia Szczecin z lat 1946-1989”.

Podczas promocji odbędzie się dyskusja związana bezpośrednio z historią Polskiego Radia Szczecin, poruszone zostaną wątki traktujące o bardziej uniwersalnych mechanizmach związanych z funkcjonowaniem mediów w Polsce Ludowej. Będziemy rozmawiać o zależnościach mediów od PZPR, cenzury czy aparatu bezpieczeństwa. Zastanowimy się nad przygotowaniem merytorycznym dziennikarzy i ich dyspozycyjnością wobec władz. Wreszcie, co najważniejsze przy tej pozycji, porozmawiamy o programie szczecińskiej rozgłośni – wyjaśnimy, o czym i w jaki sposób mówiono na przestrzeni kilku dziesięcioleci ze szczecińskiej anteny, jak relacjonowano „przełomowe miesiące” czy wizyty dygnitarzy. Wreszcie postaramy się powiedzieć, o czym nie mówiono w szczecińskim radiu i dlaczego. Na koniec postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy program Polskiego Radia Szczecin w latach 1946–1989 był fikcją, czy odbiciem rzeczywistości.

W promocji udział weźmie prof. Danuta Dąbrowska z Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego – jeden z recenzentów pracy oraz Paweł Szulc z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN – autor opracowania. Spotkanie poprowadzi Przemysław Szymańczyk z Polskiego Radia Szczecin.

http://ipn.gov.pl