Modernizacja katedry

Katedra pw. św. Jakuba będzie miała nowoczesne oświetlenie i nagłośnienie. Dzięki pieniądzom z funduszu norweskiego zostanie też odtworzona sygnaturka.

Lada chwila w bazylice archikatedralnej zakończą się prace przy nowym oświetleniu i nagłośnieniu obiektu. Oświetlenie jest energooszczędne. Poza katedrą zostanie zamontowane w ziemi i na słupach. Dzięki niemu będzie można podziwiać rzeźby, które zachowały się na katedrze od strony ul. Wyszyńskiego.

Odwiedzający bazylikę docenią też nowe nagłośnienie z tzw. pętlą, która wzmacnia dźwięki, tak by dotarły one do uszu osób niedosłyszących.

– Kończymy już prace przy oświetleniu. Roboty były duże. Ustawiono potężne rusztowania. Wszędzie się kurzyło… Dwa razy w tygodniu musieliśmy więc katedrę sprzątać – mówi ks. Jan Kazieczko, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła.

Trwają też prace przy sygnaturce, czyli małej wieżyczce, która powstanie na dachu katedry, na skrzyżowaniu prezbiterium i nawy głównej. Taka sygnaturka istniała kiedyś na katedrze (została zniszczona podczas nalotów dywanowych). Dźwięk umieszczonego w niej małego dzwonu informował o rozpoczynającej się mszy.

Inwestycja w szczecińskiej bazylice jest finansowana z funduszu norweskiego. Przeznaczono na nią 2 mln 730 tys. zł. – Modernizacja Katedry przedłuży się prawdopodobnie do końca czerwca – mówi ks. Jan Kazieczko.

Anna Miszczyk, Głos Szczeciński, 22 III 2010 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Architektura i Urbanistyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.