Opublikowane przez w Wydarzenia.

Marzec 1968 r. – fala studenckich demonstracji wywołała polityczny kryzys. Największe demonstracje odbyły się w Warszawie i Gdańsku, ale i w Szczecinie młodzież protestowała. Studenci ze Szczecina otwarcie sprzeciwili się cenzurze.

Obchodzimy 42. rocznicę tego wydarzenia – przed pomnikiem Adama Mickiewicza kosz z biało czerwonymi kwiatami obwiązany czarną wstęgą postawią przedstawiciele Stowarzyszenia Patriotycznego Kontra 2000.

Demonstracje studentów solidaryzujących się z uczniami i robotnikami z innych miast rozpoczęły się właśnie przed pomnikiem Adama Mickiewicza, wtedy położyliśmy pod pomnikiem kosz biało-czerwonych kwiatów z czarną wstęgą – wspomina Henryk Michałowski: „To był pierwszy taki duży zryw w Szczecinie”.

Młodzież wyszła na ulice krzycząc głośno precz z cenzurą, precz z Moskwą i paląc pezetpeerowską gazetę „Trybuna Ludu”. „Czarna wstęga oznaczała symbol zniewolenia, cenzury – teraz chcemy tę uroczystość powtórzyć” – tłumaczy Henryk Michałowski: „Po to by pamiętać o tamtych odważnych wystąpieniach ale także zademonstrować trudną obecnie sytuacje młodzieży, taką jak prace na czarno czy konieczność pracy poza krajem.”

Czarna wstęga ma też zwrócić uwagę na zaniedbany obecnie pomnik narodowego wieszcza – prawą stopę ma urwaną, jest pomazany sprayem, brudny.

Barbara Gondek, Polskie Radio Szczecin, 14 III 2010 r.