Opublikowane przez w Kultura i Sztuka.

Rok 2003, ogłoszony na podstawie podjętej przez Sejm RP uchwały rokiem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, obfitował w sporą ilość różnego rodzaju imprez i przedsięwzięć, których celem było upamiętnienie życia i twórczości artysty. Wśród nich znalazła się także ta, której sam miałem przyjemność być jednym z realizatorów. W Szczecinie powstał fabularyzowany dokument opisujący związki poety z naszym miastem. Prezentujemy go dziś na portalu sedina.pl z okazji imienin Konstantego.

Jako uczeń trzeciej klasy szczecińskiego I LO zostałem zaangażowany do projektu przez moją nauczycielkę języka polskiego – Wioletę Dydo. Wraz ze mną w pracach nad filmem brali udział moi znajomi z klasy: Weronika Kluczyk, Piotr Kwiatkowski, Beata Lichowska, Olga Parchimowicz, Olga Żak oraz gimnazjalistki: Marta Grabowska i Magda Mól. Razem działaliśmy pod szyldem Koła Młodego Filmowca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Szczecinie-Dąbiu. Opieki nad nami podjęła się Helena Borlik z tegoż ośrodka.

Przy realizacji dokumentu nie mogliśmy obejść się oczywiście bez pomocy wielu osób znacznie od nas starszych, specjalistów z branży, którzy byli dla nas nauczycielami. My sami, jako uczniowie liceum i gimnazjum, właściwie kompletni amatorzy, pracując przy filmie mieliśmy okazję poznać warsztat filmowca „od kuchni”, nauczyć się wielu interesujących rzeczy. Po kilku miesiącach ciężkiej pracy, ale i zabawy, udało się zakończyć prace. Czy z dobrym efektem – niech oceni sam widz.

Michał Siedziako (Student)




_______________________________________________________