Opublikowane przez w Architektura i Urbanistyka, Wydarzenia.

W Szczecinie rozpoczyna się budowa Galerii Kaskada. Obiekt powinien być oddany do użytku jesienią 2011 r. 

Firma ECE ogłosiła oficjalnie rozpoczęcie budowy Galerii. Instytucją finansującą budowę jest bank Berlin Hyp Landesbank Berlin, który udzielił firmie ECE kredytu w wysokości 111 milionów euro. Jest to rekordowa suma i pierwsze w Polsce finansowanie nowobudowanego centrum handlowego w Polsce w czasach kryzysu gospodarczego. Głównym wykonawca obiektu będzie firma Strabag.

– Można powiedzieć, że w Szczecinie przełamujemy kryzys – powiedział podczas konferencji prasowej Rafał Twarowski Dyrektor Zarządzający ECE Polska. –  Pozyskaliśmy kredyt na realizację inwestycji i uruchamiamy budowę, którą przygotowywaliśmy bardzo długo. 

–  Rozpoczęła się inwestycja, która zmieni centrum Szczecina. Cieszymy się, że to właśnie w Szczecinie powstanie jedna z najnowocześniejszych galerii handlowych. Przypomnę, że to dzięki współpracy z ECE powstał nowy teatr lalek Pleciuga. Dziękuję swoim współpracownikom za zaangażowanie, dzięki pracy wielu osób jesteśmy już tak blisko od zakończenia projektu, dziękuję również firmie za współpracę – powiedział podczas konferencji prasowej Piotr Krzystek Prezydent Szczecina

Opis inwestycji

Galeria Kaskada będzie najnowocześniejszą, elegancką śródmiejską galerią handlową w regionie zachodniopomorskim. Jej otwarcie planuje się na jesień 2011 r. Na około 43 tys. m kw. powierzchni znajdzie się 140 sklepów, restauracji, kawiarni i punktów usługowych. Galeria Kaskada została pomyślana jako handlowe centrum miasta, w którym odwiedzający znajdzie najszerszy w regionie wybór modnych marek, a także różnorodność usług i oferty gastronomicznej.

Pasaże przyszłego centrum handlowego staną się nową przestrzenia publiczną miasta, która będzie gościła liczne imprezy promocyjne i okolicznościowe, pokazy mody, wydarzenia kulturalne i liczne atrakcje, nie tylko dla kupujących.

Galeria Kaskada zostanie zlokalizowana w wyjątkowo atrakcyjnym miejscu w ścisłym centrum Szczecina. (przy pl. Żołnierza Polskiego, w obrębie al. Niepodległości i ul. Obrońców Stalingradu). Tu krzyżują się arterie drogowe, dociera 9 linii autobusowych i tramwajowych, więc dojazd do Galerii Kaskada będzie dogodny zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską. Ponadto piechotą można dojść w ciągu kilku minut do najważniejszych atrakcji turystycznych Szczecina: Bramy Portowej i Bramy Królewskiej, Zamku Książąt Pomorskich, Muzeum Narodowego i wielu innych ciekawych miejsc.

Inwestycja w Galerię Kaskada wpisuje się w plany rozwoju miasta Szczecina. Dzięki niej centrum miasta odzyska wielkomiejski charakter. Elegancki budynek Galerii Kaskada zastąpi zaniedbany teren, na którym kiedyś stało popularne w czasach PRL-u centrum rozrywkowe Kaskada. Budynek spłonął w 1981 r. i od tamtej pory teren ulegał systematycznej degradacji.

Wraz z budową Galerii Kaskada zostanie zmodernizowany układ okolicznych dróg, w rejonie wykraczającym poza najbliższe otoczenie przyszłego centrum handlowego. Część jednej z ulic (ul. Kaszubskiej), która obecnie przebiega przez teren budowy, stanie się częściowo zadaszonym pasażem pieszym, wpisując się w wizję Szczecina jako „miasta ogrodu” z licznymi, przyjaznymi strefami pieszymi i parkami.

Architektura

Galeria Kaskada jako obiekt architektoniczny będzie zespołem przestrzeni ogólnodostępnej, w której zlokalizowane zostanie ok. 140 sklepów różnych branż i wielkości, w tym lokale usługowe i gastronomiczne.

Teren, na którym powstanie Galeria Kaskada, jest objęty ochroną konserwatorską. Dlatego Galeria Kaskada została zaprojektowana tak, aby była dobrze wkomponowana w otoczenie i odpowiadała charakterystycznemu, pierzejowemu ukształtowaniu zabudowy miasta. Wraz z budową zostanie odtworzona ciągła, historyczna linia zabudowy ulic Św. Wojciecha, Obrońców Stalingradu i al. Niepodległości. Odtworzenie pierzei w tym ekstensywnie użytkowanym obszarze śródmieścia przywróci temu rejonowi miasta wielkomiejski charakter.

Z uwagi na śródmiejską lokalizację, architekturę planowanego obiektu będzie cechowała najwyższa jakość. Złożą się na nią zarówno stylistyka, nawiązująca do eklektycznej zabudowy Szczecina, jak również szlachetne materiały wykończeniowe, takie jak: szkło, kamień naturalny, ceramika elewacyjna, masy sztukatorsko-tynkarskie, stal nierdzewna. Charakter wszystkich elewacji będzie odpowiadał współczesnym tendencjom w architekturze z zachowaniem specyfiki lokalnej architektury Szczecina.

Najbardziej wyeksponowaną częścią budynku będzie zaokrąglony, przeszklony narożnik z głównym wejściem od strony pl. Żołnierza. Wygląd tej części budynku będzie nawiązywał do nieistniejącego już kombinatu gastronomiczno-rozrywkowego Kaskada. Projektanci nadali tej części Galerii Kaskada nowoczesną, lekką formę, która odwołuje się do modernistycznych kształtów dawnej Kaskady. Będzie to najwyższy punkt budynku, czyli tzw. dominanta architektoniczna okolicznej zabudowy, o wysokości ok. 25 metrów.

Dwie najbardziej reprezentacyjne elewacje (od strony al. Niepodległości i ul. Obrońców Stalingradu) zaprojektowane są z podziałem fasad na mniejsze sekcje i z zaakcentowaniem stref wejściowych. Będą one podzielone na elementy o różnej charakterystyce, nawiązujące do sąsiadujących zabytków: neoklasycystycznego budynku banku i neogotyckiej poczty z charakterystyczniej, XIX-wiecznej cegły. Projektanci twórczo wykorzystali cechy tych dwóch stylów, rozrzeźbiając płaszczyznę elewacji na części pokryte piaskowcem, cegłą klinkierową i szkłem.

Na odcinku pasażu handlowego, który jest przedłużeniem ul. Kaszubskiej i przecina budynek centrum handlowego, zaprojektowano przeszkloną i zadaszoną strefę pieszą. Na parterze i pierwszym piętrze Galerii Kaskada znajdzie się transparentny łącznik pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią budynku. Łącznik ten zwieńczony będzie nieprzezroczystą przewiązką drugiego i trzeciego piętra, zaś oś ul. Kaszubskiej zostanie dodatkowo podkreślona wycofaniem fasad z obu stron i zastosowaniem wewnątrz pasażu historycznych linii zabudowy ulicy.

Projekt Galerii Kaskada został stworzony przez architektów z ECE i szczecińskiej pracowni architektonicznej Urbicon.

Współpraca inwestora z miastem

W ramach przygotowań do budowy w Galerię Kaskada firma ECE ściśle współpracowała z władzami miasta, aby inwestycja pod każdym względem sprzyjała rozwojowi Szczecina. Dotyczy to zarówno architektury i funkcji handlowych Galerii Kaskada, jak i związanych z budową innych inwestycji, m.in. budowy nowego budynku dla Teatru Lalek Pleciuga i modernizacji układu drogowego.

Nowa siedziba Teatru Lalek Pleciuga została oddana do użytku w kwietniu 2009 r. Budynek w całości sfinansowała firma ECE (inwestycja o wartości ok. 10 mln euro.) Nowy teatr powstał w ciągu niecałego roku.

Jest to nowoczesny, wolnostojący budynek, zlokalizowany w centrum miasta na placu Teatralnym. Został zaprojektowany we współpracy z kierownictwem i pracownikami teatru, ściśle pod kątem specyficznych potrzeb artystów i przyszłych użytkowników teatru. W efekcie budynek oferuje szereg nowych możliwości. Ma dwie sale teatralne: główną z blisko 300-miejscową widownią i kameralną, która może pomieścić około 50 widzów. Zajęcia kulturalne mogą odbywać się w dwóch salach edukacyjnych. Do dyspozycji artystów są dogodnie usytuowane garderoby, a także pokoje gościnne dla przyjezdnych. Pracownie, w których powstają lalki i dekoracje, rozmieszczono w sposób zgodny z procesem produkcji poszczególnych elementów. Sama scena główna jest wyposażona w nowoczesne, elektrycznie sterowane systemy zmiany dekoracji i zapadnie sceniczne. Wraz z dużą przestrzenią bocznych kieszeni scenicznych daje to ogromne możliwości kształtowania scenografii.

Z zewnątrz nowy teatr ma nowoczesną, modernistyczną formę, która komponuje się z otaczającą go zielenią i zróżnicowaną architekturą sąsiadujących budynków. Wokół teatru powstały nowe chodniki i miejsca parkingowe na 80 samochodów, w tym miejsca dla niepełnosprawnych i dla autokarów.

ECE będzie także uczestniczyło finansowo w przebudowie układu drogowego w kwocie 8 mln złotych. Ponadto firma przygotowała na swój koszt szeroko zakrojoną koncepcję przebudowy dróg, która jest zgodna z planami Miasta Szczecin odnośnie ruchu pojazdów i pieszych w centrum miasta. Planowanie obejmuje rejon szerszy niż jedynie najbliższe otoczenie przyszłego centrum handlowego: zakres opracowania to plac Żołnierza Polskiego i główne arterie komunikacyjne między pl. Żołnierza Polskiego a Bramą Portową i pl. Zgody. Celem projektu jest poprawa płynności ruchu w tym obszarze, stworzenie warunków do sprawnego dojazdu do Galerii Kaskada oraz wzbogacenie centrum miasta o strefę ruchu pieszego na ulicy Kaszubskiej, która w części najbliższej od ul. Obrońców Stalingradu będzie częściowo zadaszonym pieszym pasażem.

Historia miejsc

Przyjmując ważną dla Szczecinian nazwę „Kaskada”, inwestor Galerii Kaskada pragnął nawiązać do istniejącej w tym miejscu, popularnej w PRL restauracji i centrum życia rozrywkowego, które spłonęło w 1981 r. W czasię pożaru zginęło czternaście osób – pracowników i uczniów szkoły gastronomicznej. Ofiary tego tragicznego wydarzenia zostaną upamiętnione po zakończeniu inwestycji.

Zanim jednak pożar strawił kombinat rozrywkowo-gastronomiczny, było to sławne w całym bloku wschodnim miejsce zabaw i rozrywki. Dysponowało kilkoma restauracjami i przestronnymi salami o zróżnicowanej stylistyce. Powstało na miejscu zbudowanego w latach dwudziestych XX w. budynku „Haus Ponath”, również o przeznaczeniu handlowo-rozrywkowym.

Podczas prac przygotowawczych do budowy Galerii Kaskada wyburzono dawne budynki Teatru Lalek Pleciuga, zakładów odzieżowych Odra SA oraz kilka mniejszych obiektów. Teatr przeniósł się do nowej siedziby, której budowa została sfinansowana i poprowadzona przez ECE. Firma ECE wspomogła również zakłady Odra SA w przeprowadzce do nowocześniejszego budynku.

Podczas przygotowań do budowy Galerii Kaskada, w ramach prac archeologicznych, odkryto pozostałości XVIII-wiecznych szwedzkich fortyfikacji. Fortyfikacje te zostały rozebrane w XIX w., w czasach najbardziej intesywnego rozwoju urbanistycznego Szczecina. Pozostała z nich odkryta podczas prac przygotowawczych obmurówka wału ziemnego, której najlepiej zachowany fragment, na mocy porozumienia ECE z Miejskim Konserwatorem Zabytków, będzie zrekonstruowany i wyeksponowany wewnątrz przyszłej galerii handlowej.

http://szczecin.eu