Szczecin nie przejmie wieży Bismarcka

Kompromitująca porażka władz Szczecina. Jeden z najbardziej znanych zabytków będzie można odzyskać dopiero za 90 lat. Powodem fatalnie napisana umowa przez prawników miasta.

Prawomocna decyzja zapadła w środę przed sądem apelacyjnym w Szczecinie. Sędziowie uznali, że nie ma podstaw, aby kwestionować październikowy wyrok sądu okręgowego, który odrzucił pozew miasta o zwrot nieruchomości wydzierżawionej prywatnemu inwestorowi. Jakby tego było mało, koszty całego postępowania wyniosły ponad 20 tysięcy złotych. Teraz musi je zapłacić miasto. Na razie nie wiadomo, kto przygotował i podpisał kompromitującą umowę.

– Nasz klient jest bardzo zadowolony z wyroku. Sprawa ta była zupełnie niepotrzebna Szczecinowi jako z góry skazana na przegraną. Z zawodowego punktu widzenia nie widziałem sensu wytaczania powództwa przez gminę, bo jak widać po rezultatach wiązało się to wyłącznie z koniecznością poniesienia – pośrednio z kieszeni nas, podatników – wysokich kosztów przegranej sprawy – mówi mec. Wojciech Wojciechowski, pełnomocnik firmy, która kupiła wieżę od miasta.

Spółka KPW Bismark Kałuski od ośmiu lat jest właścicielem wieży Bismarcka i wieczystym użytkownikiem gruntu na którym stoi zabytek. Miała tu zrobić atrakcję turystyczną. Ale od lat nic w sprawie się nie dzieje. Dlatego władze Szczecina chciały rozwiązania umowy, która kończy się dopiero w 2100r. Sprawa trafiła do sądu. Okazało się jednak, że umowa z inwestorem jest tak napisana, że nie zabezpiecza interesów miasta. W umowie brakuje określenia terminów, do których inwestor miałby wykonać określone czynności. Np. zrobić parking, kawiarenkę itp. Tylko wtedy, gdyby je określono, a inwestor nie dotrzymałby ich, umowę można byłoby rozwiązać.

Teoretycznie miastu służy jeszcze skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego. Ale to długa i żmudna procedura. Nie wiadomo, czy się na nią zdecyduje. Nie wiadomo też, czy konsekwencje poniosą osoby przygotowujące umowę.

– Najpierw musimy poznać uzasadnienie wyroku – mówi Tomasz Klek z urzędu miejskiego w Szczecinie.

Według mec. Wojciechowskiego koszty kompromitującej umowy i procesu poniosą wszyscy mieszkańcy.

– Wprawdzie jestem pełnomocnikiem strony, która wygrała sprawę i oczywiście wypada się cieszyć, ale pośrednio ja, mój klient i wszyscy mieszkańcy Szczecina za tę sprawę zapłacimy ponieważ ktoś wpadł na pomysł wytoczenia powództwa w przegranej sprawie – dodaje.

Inny wariant zakłada, że obie strony dogadają się, na przykład zamieniając się gruntami.

Mariusz Parkitny, Głos Szczeciński, 22 I 2010 r.

Fot. Marcin Bielecki

Ten wpis został opublikowany w kategorii Architektura i Urbanistyka, Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na Szczecin nie przejmie wieży Bismarcka

  1. gozal pisze:

    Wiadomo, że miasto boleśnie się w ten sposób nauczyło precyzowania oczekiwań i warunków w podpisywanych przez siebie umowach.
    Ale moim zdaniem jeszcze bardziej fatalne świadectwo całe zamieszanie wystawia temu cwaniaczącemu krety.owi (sorry, ale nazywajmy rzeczy po imieniu), który wziął we władanie wieżę i doprowadza do jej dalszej ruiny, a jednocześnie ma czelność żądać terenów zastępczych, wcale nie wywiązując się ze swoich zobowiązań (pewnie ma zamiar wziąć się za remont w życiu pozagrobowym, tuż przed upływem rzeczonych 100 lat).
    Taaaaaaa, panie mecenasie mądry… wszystko dzieje się zgodnie z literą prawa, ale jednak zabytek niszczeje przez zachłannego oszusta, który pewnie nigdy nie miał zamiaru wyremontować wieży. Ciekawe, po co ją w ogóle wydzierżawił?…

  2. Mieciak49 pisze:

    Czyli wychodzi na to,ze nalezy sie spodziewac dalszej utraty pieknych zabytkow,poniewaz osoby,ktore formuluja umowy na szkode miasta nadal pracuja jakby na rzecz tego miasta???To sie nie miesci w glowie,jaki w tym sens?

  3. Jezu pisze:

    Jak to jaki? Finansowy.

    Ozdrawiam (innych a siebie leczę).

  4. Lazi pisze:

    @Gozal, dobrze napisane…

  5. peter koenecke pisze:

    wierza Bismarcka jest wspanialym zabytkiem , i szkoda ze nie udalo sie go przejac przez miasto , szczegolnie ze gdyby te wierze spopularyzowac mozna by i na niej sporo zarobic ….malo bowiem kto w Szczecinie wie iz owa wierzw to nie jest zwykla wierza , a mni kopia – nie dokladnie w wszytskich szczegolach – ale jednak !….jednego z najwazniejszych zabytkow europejskich , mianowicie kosciola grobowego krola Teodoryka Wielkiego z Rawenny , ktora zreszta byla pod koniec Cesarstwa Rzymskiego stolica (a nie Rzym !) samego Cesarstwa Rzymskiego , a nastepnie stolica pogromcow Rzymian , i ich nastepcow – Gotow ….(i Burgundow ) , kturzy zanim doszli do Rzymu a skonczyli swa wedrowke w dzisiejszej francuskiej Burgundii , przez ponad 200 lat zamieszkliwali … Szczecin . (Najwieksze ich osiedle odkryto na terenie obecnego cmemntarzas centralnego (kultura josforska)) . Teodoryk Wielki byl dosc swiatlym wladca i probowal nawet wskrzesic Cesartstwo Rzymskie . co by gdyby mu sie udalo zmienilo by calkiem historie Europy , niestety wewnetrzne spory wsrod =anty rzymskiej = koalicji zniweczyly te mozliwosc .

  6. peter koenecke pisze:

    cz. 2
    Wierza Bismarka jest wiec w pewnym sensie symbolem Jednosci Europy , symbolem prekursorow Schumanna i Adenauera Zjednoczonej Europy …ze nie za bardzo to DZIS wyszlo to juz i inny temat..ale teodoryk wielki , nastepnie Otton Trzeci , (i co sie zapomina polski Boleslaw chrobry)…to prachiostoria..ale jednak …tysiacletniej historii prob zjednoczenia Europy .

Możliwość komentowania została wyłączona.