Opublikowane przez w Historia, Pomniki.

Pomnik powielacza chcą postawić w Szczecinie byli działacze Ruchu Wolność i Pokój z okazji 25. rocznicy powstania tej organizacji. Przypomnijmy: Ruch Wolność i Pokój powstał w połowie lat osiemdziesiątych i skupiał osoby, które nie chciały z różnych przyczyn służyć w ludowym Wojsku Polskim.

Pomnik powielacza prawdopodobnie stanie przy Bramie Portowej. – Powielacz był narzędziem kontrrewolucyjnym. Za jego posiadanie można było nie dość, że pójść do więzienia, ale też stracić samochód czy mieszkanie. Powielacz służył do drukowania materiałów – mówi Bartosz Sawicki, uczestnik Ruchu Wolność i Pokój.

Ruch Wolność i Pokój powstał w 1985 r. Wtedy podpisano deklarację ruchu. – W Szczecinie kluczową rolę odegrał Marek Adamkiewicz. Dostał on duży wyrok za odmowę służby wojskowej – wspomina Sawicki.

Wśród osób które w 1985 r. protestowały przeciwko uwiezieniu Marka Adamkiewicza za odmowę złożenia przysięgi wojskowej byli m.in. obecny Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich, Jan Maria Rokita, Cezary Michalski, Maciej Kuroń, Piotr Niemczyk, Konstanty Radziwiłł. Deklarację Ruchu podpisano po głodówce w Podkowie Leśnej.

Twórcą pomnika jest Dorota Tołłoczko. Instalacja ma zostać odsłonięta z podczas ogólnopolskich obchodów 25. rocznicy powstania WIP-u, które w kwietniu odbędą się w Szczecinie. Wtedy do naszego miasta mają przyjechać działacze ruchu z całej Polski. Zaplanowano też konferencją naukową z udziałem prof. Jerzego Eislera, wystawę zdjęć pod tytułem ” WiP w akcji”, planuje się też koncert na dachu kina Kosmos. Tam członkowie Ruchu często urządzali pikiety pod koniec lat osiemdziesiatych.

Grzegorz Gibas, Polskie Radio Szczecin, 5 I 2010 r.