Opublikowane przez w Szczecinianie, Wydarzenia.

Szczeciński Oddział Instytutu Pamięci Narodowej wydał kalendarz ścienny na 2010 r. Trafi on m.in. do szkół.

Kalendarz Powołał ich Pan. Na bunt to prezentacja sylwetek 12 osób zaangażowanych w działania podziemia niepodległościowego, opozycji demokratycznej czy w inny sposób zaangażowanych w działalność na rzecz niepodległości na terenie Pomorza Zachodniego w latach 1945-1989.

Obok tak znanych osobistości, jak Roman Łyczywek – pierwszy szczeciński adwokat, jezuita o. Władysław Siwek czy Michał Plater-Zyberk, prezentowane są sylwetki m.in. Zenona Łozickiego, Bronisława Zientala, prof. Leszka Dąbrowskiego czy Mieczysława Lisowskiego. W kalendarzu pokazano zdjęcia z archiwów rodzinnych, wcześniej w większości niepublikowane. Fotografie uzupełniają krótkie teksty, w przystępny sposób omawiające, nierzadko dramatyczne, wydarzenia z życia działaczy.

Kalendarz to projekt edukacyjny IPN w Szczecinie i w pierwszych dniach stycznia zostanie nieodpłatnie przekazany m.in. do szczecińskich szkół i placówek wychowawczych.

Głos Szczeciński, 4 I 2010 r.

———————————–

Kalendarze otrzymać mogą również czytelnicy portalu sedina.pl. Zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem redakcja(at)sedina.pl – na zgłoszenia czekamy do 9 stycznia 2010 r.