Sezon 7
VII.01 Szczecin we wtorek 11.09.2012 – Katastrofy szczecińskie
Będzie jak u Hitchcoka – najpierw trzęsienie ziemi, a potem jeszcze gorzej. Opowiemy o katastrofach, które wydarzyły się w przedwojennym Szczecinie. Przypominamy – audycja wraca po wakacjach na stare miejsce – o 19.00.
VII.02 Szczecin we wtorek 18.09.2012 – Pogodno, Chojna, CPT
W audycji porozmawiamy o nowych publikacjach i inicjatywach stowarzyszenia Czas, Przestrzeń, Tożsamość. Naszym gościem będzie Andrzej Łazowski.
VII.03 Szczecin we wtorek 25.09.2012- Moja Łasztownia
Projekt „Moja Łasztownia” to próba ożywienia tej części Szczecina. O planach oraz o spotkaniu, które odbędzie sie 30 września w godzinach 12.00-18.00 na terenie Portu Rybackiego Gryf (Stara Rzeźnia) opowie pani Laura Hołowacz z firmy CSL Internationale Spedition – właściciel jednego z obiektów na Łasztowni. Naszym gościem będzie także zaangażowany w realizację projektu Jan Dębski.
VII.04 Szczecin we wtorek 02.10.2012- Przełom w Przełomach ?
Czy nastąpił przełom przy tworzeniu Centrum Dialogu Przełomy? Gościem audycji będzie Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, która opowie m.in. o akcji zbierania eksponatów do centrum.
VII.05 Szczecin we wtorek 09.10.2012- Jesienne porządki
Dziś jesienne porządki w archiwum a także coś o internetowej encyklopedii Szczecina oraz o tym, czego w tej encyklopedii nie da się znaleźć..
VII.06 Szczecin we wtorek 16.10.2012 – Konstelacje III
To już trzecia odsłona Konstelacji Szczecin. To przegląd gwiazd kina urodzonych w Szczecinie. Tegoroczna edycja będzie poświęcona Heinrichowi George, który wystąpił w takich obrazach jak: Metropolis, Berlin-Aleksanderplatz, Żyd Suess czy Kolberg. O jego niezwykłych losach i o programie Konstelacji – w kolejnej audycji „Szczecin we wtorek”.
VII.07 Szczecin we wtorek 23.10.2012 – Zabytki, zabytki, zabytki
Od lipca w Internetowej Encyklopedii Szczecina pojawiają się informacje o zabytkach Szczecina. A o tym czym jest a czym nie jest rejestr zabytków, czy istnieje tylko jeden taki spis opowie Ewa Stanecka, Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
VII.08 Szczecin we wtorek 30.10.2012 – Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów
Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów pierwsza tego typu, tak kompleksowa, inicjatywa w Europie. Umożliwi ona (teraz albo w przyszłości) wyjaśnić losy wielu zaginionych bohaterów. A powstała w Szczecinie. W audycji wezmą udział twórcy tego sukcesu: dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN, dr Marcin Stefaniak, Rektor PUM, prof. Andrzej Ciechanowicz oraz dr n. med. Andrzej Ossowski.
VII.09 Szczecin we wtorek 6.11.2012 – DokumentArt „…bo u nas nic się nie dzieje…” 🙂
Zapraszamy na specjalne wydanie audycji „Szczecin we wtorek”. Rozpoczynający się właśnie przegląd filmów dokumentalnych DokumentArt ma swój radiowy epizod w postaci spotkania w eterze. Hasło tego wieczoru jest przewrotne: „…bo u nas nic się nie dzieje…” 🙂
VII.10 Szczecin we wtorek 13.11.2012 – Studio Bałtyk – 40 lat
19 czerwca 1972 roku po raz pierwszy popłynął w eter sygnał Studia Bałtyk. O ludziach, którzy tworzyli tę audycję, o zmianach, którym podlegała dziś w audycji „Szczecin we wtorek”. Zapraszamy – jesteśmy w Alei Kwiatowej w samym centrum miasta.
VII.11 Szczecin we wtorek 20.11.2012 – Operetka przy Potulickiej w Piwnicy przy Krypcie
Zapraszamy na podwieczorek przy mikrofonie. Tym razem audycja „Szczecin we wtorek” nadawana będzie z Piwnicy przy Krypcie. W tym pięknym, historycznym miejscu porozmawiamy o szczecińskiej operetce.
Powstała w latach 50. z inicjatywy Jacka Nieżychowskiego, który dostał do dyspozycji salę gimnastyczną MO przy Potulickiej. Gwiazda tej sceny, Irena Brodzińska wspomina, że na pierwszym spektaklu było tak zimno, że widzowie
siedzieli w płaszczach, a na scenę – przez nieszczelny dach – leciał prawdziwy śnieg…
Gośćmi audycji będą – Krystyna Pohl, która zbiera materiały do książki na temat szczecińskiej operetki oraz Andrzej Prus-Wakulski, który współpracował z tą jakże ważną dla Szczecina instytucją od 1960 roku.
VII.12 Szczecin we wtorek 27.11.2012 – Stettiner Waren
Stettiner Waren Towary Szczecińskie – charakterystyczna biała ceramika „Stettiner Waren” produkowana była od połowy XVII wieku w Szczecinie oraz okolicznych miejscowościach – w pasie od Słupska po Greiffenberg (Uckermark). O szczegółach projektu opowiedzą Anna Szczucińska z Muzeum Narodowego w Szczecinie, Kinga Chomać – Piechota, ceremiczka i dr Grzegorz Feliński (Muzeum Techniki i Komunikacji).
VII.13 Szczecin we wtorek 04.12.2012 – Encyklopedia nie jest nudna….
W audycji porozmawiamy o projekcie Internetowej Encyklopedii Szczecina, a zwłaszcza o warsztatach prowadzonych przez fundację sedina.pl w szczecińskich szkołach. Gośćmi będą: Anna Kondracka-Zielińska z Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Kinga Konieczny, która w ramach projektu prowadzi w szkołach warsztaty na temat Internetowej Encyklopedii Szczecina.
VII.14 Szczecin we wtorek 11.12.2012 – Szczecin, Blogi, Internet…
Jak promować Szczecin? Jak mówić o jego historii tak, aby zainteresować jak największą ilość mieszkańców. Jak korzystać z możliwości, jakie dają serwisy społecznościowe ? Naszymi gośćmi będą: Katarzyna i Przemysław Jackowscy (nachstettin.com – Stadtportal für Stettin / Szczecin), pomysłodawcy „12.12.12 – pocztówka w przyszłość) oraz Grzegorz Kluczyński (szczecin.blogx.pl – Szczecin nie jest wioską z tramwajami).
VII.15 Szczecin we wtorek 11.12.2012 – Pożegnanie…
Zapraszamy na ostatnią już audycję w cyklu „Szczecin we wtorek”. W audycji będziemy wspominać i ładnie się żegnać ze słuchaczami, dziękując za blisko 7 lat wspólnego poznawania Szczecina. Naszymi gośćmi będą: Krystyna Pohl, Aleksy Pawlak, Marek Łuczak, Rafał Zahorski. Zapraszamy.