Opublikowane przez w Biblioteka.

Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość planuje wydać w 2010 r. dwie książki poświęcone historii regionu. Będą to kolejne publikacje z serii „Na pograniczu”.

Jak poinformował Andrzej Łazowski ze stowarzyszenia CPT pierwsza z nich będzie poświęcona kobietom, które w PRL-u z narażeniem życia działały w podziemiu. Świadome zagrożenia, które mogły sprowadzić na swoje rodziny, podejmowały ryzyko m.in. pomagając internowanym, czy kolportując bibułę. Były za to prześladowane i skazywane na więzienie.

Ich portrety i krótkie biogramy prezentowała wystawa „Matki Solidarności”, otwarta w 2007 r. z okazji 27. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Ekspozycja była też prezentowana w przygranicznych miejscowościach niemieckich. Jak dodał Łazowski kolejna z książek będzie dotyczyła więźniów obozów koncentracyjnych, którzy po wojnie osiedlili się na Pomorzu Zachodnim.

Pierwszą z publikacji w serii „Na pograniczu” była książka Kingi Konieczny i Andrzeja Łazowskiego „A Ty zostaniesz ze mną”, której promocja odbyła się na początku mijającego roku. Bogato ilustrowana i dwujęzyczna opowiada o losach autochtonów – mieszkańców Pomorza Zachodniego niemieckiego pochodzenia, którzy po wojnie, mimo przesiedleń, zdecydowali się żyć wśród Polaków. Ich historie opublikowano także na stronie internetowej www.cpt.org.pl.

Grzegorz Kaźmierczak, Polskie Radio Szczecin, 31 XII 2009 r.