Opublikowane przez w Architektura i Urbanistyka.

Parkan Cmentarza Centralnego od strony ulicy Mieszka I będzie odnowiony na długości około 200 m. Przetarg na prace wygrała szczecińska firma Gotyk.

Renowacji zostanie poddany odcinek tuż za tym, który kilka lat temu był przesuwany na potrzeby budowanej drugiej nitki Mieszka I.

Demontowanie starego ogrodzenia poruszyło szczecinian. – Idąc ulicą Mieszka I zauważyłam, że jacyś ludzie dewastują cmentarz – zaalarmowała nas Czytelniczka. – Pytałam, co robią, a oni mówią, że będzie nowy płot, a ten stary sobie wezmą. Wstawili zwykłą siatkę. To skandal. Zróbcie coś.

– Nikt niczego nie weźmie – uspokaja Maria Michalak, kierownik Cmentarza Centralnego. – Wszystko jest pod kontrolą. Nic nie zginie.

– Płot jest już demontowany – wyjaśnia dodatkowo Zdzisław Motyka, kierownik działu technicznego Zakładu Usług Komunalnych. – Metalowe elementy zostaną wyczyszczone, a brakujące dorobione. Podobnie jak część ceglana.

Firma uzupełni też brakujące stare cegły, które specjalnie zostaną wypalone w cegielni na potrzeby prac konserwatorskich. Już złożone zostały zamówienia w Ceramice Przyborsk, która sprawdziła się przy renowacji przez Gotyk kościoła w Wałczu.

– Bardzo dużo elementów musimy wymienić – przyznaje Ariel Koza, współwłaściciel firmy. – Pełnego odtworzenia wymaga też cały słupek jednej z furt, a być może i kilka następnych, tak są zdewastowane i popękane. Wiele elementów jest zniszczonych nawet nie przez przyrodę, a różne prace, które kiedyś prowadzono w pobliżu płotu. Wymienimy również wstawiane kiedyś byle jak elementy cementowe, nie pasujące do całości.

Firma planuje zakończenie prac do marca przyszłego roku. Koszt inwestycji to 420 tys. zł. Pieniądze pochodzą z budżetu miasta.

– Czynimy starania, aby w przyszłym roku znalazły się również środki na remont kolejnej części ogrodzenia od strony ulicy Mieszka I – mówi Monika Bąk, rzecznik Zakładu Usług Komunalnych, któremu podlega cmentarz. – Mam nadzieję, że uda się je pozyskać.

Marek Rudnicki, Głos Szczeciński, 29 XII 2009 r.

Fot. Andrzej Szkocki