Nocna rewolta

W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 2009 r. o godz. 12:00 Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie zaprasza do udziału w uroczystym złożeniu kwiatów pod tablicą „W hołdzie ofiarom komunistycznego systemu” na pl. Grunwaldzkim.

Po uroczystości, w siedzibie IPN przy ul. Piotra Skargi 14, odbędzie się wernisaż wystawy przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Szczecinie pt. Nocna rewolta. Antysowieckie zamieszki w Szczecinie 10 grudnia 1956 r. Ekspozycja przybliża mniej znane grudniowe wydarzenie sprzed lat – zamieszki, które zakończyły się m.in. atakiem na Konsulat Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich.

Nocna rewolta jest próbą zwrócenia uwagi mieszkańców Szczecina na fakt, że środowisko opozycyjne w mieście kształtowało się w ciągu kilkudziesięciu lat. W tym czasie doszło do wielu dramatycznych wydarzeń, także tych o charakterze niepodległościowym. Znamienne jest, jak wiele z nich wspominamy w grudniu. Wydarzenia często były wypadkową nasilającego się niezadowolenia, braku zgody wobec panującego ustroju. Wszystkie wywarły na mieszkańcach silne piętno, a dziś mogą być traktowane jako element lokalnej tożsamości.

Wystawie towarzyszy publikacja autorstwa dr. Pawła Skubisza Nocna rewolta. Antysowieckie zamieszki w Szczecinie 10 grudnia 1956 r. To pierwsza książka prezentującą wydarzenia sprzed 53 lat, tak w kontekście lokalnym, jak i ogólnopolskim. Książka opatrzona została bogatą ikonografią (61 fotografii, dokumentów i ilustracji prasowych), której wyboru dokonał Paweł Miedziński.

http://ipn.gov.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Biblioteka, Edukacja, Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.